Meyve Sebze Kurutma Tesisi Nelerden Oluşur? |

Meyve Sebze Kurutma Tesisi Nelerden Oluşur?

Drying Solutions

Geleneksel meyve sebze kurutmanın dışında endüstriyel meyve sebze kurutma tesisi nelerden oluşur bu makalemizde adım adım anlatacağız.

Meyve ve sebzelerin kurutulmasının birçok amacı vardır. Yararları ve faydalarının dışında ekonomik anlamda en temel kurutma sebebi yaş meyve sebzelerin çok kısa ömürleri olmasından kaynaklıdır. Meyve ve sebzeler bozulup çürüdüğü için bunları kurutarak tüketmek besin ömürlerini uzatarak israfı da önlemiş olur.

Kuru meyve ve sebze piyasasının hareketliliği girişimcileri heyecanlandırdığından dolayı kurutma tesisi kurmak mantıklı bir girişim planı olmuştur. Profesyonel bir tesis oluşturmak için gerekli adımları aşağıda anlatmaya çalışacağız.

1. Seçme ve Ayıklama

Kurutma tesisi için ilk olarak meyvelerin çürük, ezik, sap, yaprak veya yabancı maddelerin ayrılması için ürün seçme ve ayıklama hattı kurulması gerekir. Kurulan hattın çevresinde ayıklama işlemini gerçekleştirilebilir.

2. Yıkama

Meyve veya sebzeler ayıklandıktan sonra ikinci adımımız olan yıkama bantlarına alınır. Burada soyma gerektirmeyen meyve veya sebze var ise direk olarak kurutma işlemine alınabilir.

3. Soyma

Kurutulacak meyvelerin yıkama işlemi tamamlandıktan sonra sıradaki işlem olan meyve soyma makinesi meyvelerin kabuklarını soyarak eğer dilimlenecek meyve ise dilimlemeye bölümüne gönderir. Eğer dilimlime gerektirmeyen meyve veya sebze ise direk kurutma bölümüne alınabilir.

Ekotec uzun süren ar-ge çalışmaları sonrasında meyve soyma makinesi üretmiştir. Ekotec meyve soyma makineleri elma ve Trabzon hurması soyma için soymak için tasarlanmıştır. Meyve soyma makinemizin videosu aşağıda sizinle paylaşılmıştır.

4. Dilimleme

Kurutmadan önceki son adım olan dilimleme işleminin gerçekleştirildiği alandır. Buradan çıkan ürünler kurutma bölümüne alınır.

5. Kurutma

Bundan önceki adımlarda kurutma öncesi hazırlıklar yapılarak asıl meyve ve sebzelerin kurutma işlemi burada yapılmaktadır. Ekotec ısı pompalı kurutma makineleri ile gerçekleştirilen kurutma sürecinin gerçekleştirebilmesi için kurutucu ısı pompası haricinde öncelik olarak kurutulacak alan yani kurutma kabinin olması gerekmektedir. Kurutma işlemini, yalıtımı güçlü kabinlerde geçekleştirilmektedir. Firmamız tarafından yapılan ar-ge çalışmaları sonucu en verimli sonuç olarak kurutma kabinlerinin sandwich panellerinden oluşan kabinlerde kurutma işlemi yapılmasıdır. Kurutma kabini tek üniteli ve çift üniteli olarak verilmektedir. Kurutma kabini kurulumu sonrasında gıdaların eşit bir şekilde kuruyabilmesi için Ekotec tarafından verilen talimatlara uyularak fan yerleşimi yapılmalıdır.

TanımÜrün KapasitesiKurutma Kabini Boyutu
Tek Üniteli ETHK-20M Kurutucu Isı Pompası ve Kurutma Kabini1500 kg / parti6000*2800*2200 mm
Çift Üniteli ETHK-20M Kurutucu Isı Pompası ve Kurutma Kabini3000 kg  / parti12000*2800*2200 mm

Kurutma kabini ve fan yerleşimi kurulum videomuz aşağıda belirtilmiştir.

Kabinin içine meyve ve sebzelerin yerleştirilmesi yapılırken gıda yönetmeliğine uygun hijyenik polietilen kasalar tercih edilmelidir. Gıdayla teması olmayan kasaların kullanımında kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Ayrıca tercih kasalar dört bir yanının da delikli olması hava akışı için önemlidir.

Sonuç olarak, kurutma tesisi kurulumu bu aşamalardan gerçekleşmektedir. Ekotec meyve sebze kurutucu ısı pompaları ile kurulan meyve kurutma tesisleri içeriği müşterinin istek ve talebine göre oluşturulur. Yerli üretim ürünlerimiz kurutucu ısı pompası ve meyve soyma makinesi taleplerinizi desteklemektedir.

Meyve Sebze Kurutma Tesisi Nelerden Oluşur?” te bir düşünce

 1. Syed Shumaz Ali diyor ki:

  Hi,

  I’m Syed Shumaz Ali (Plant Manager-Sustainable Food Pvt Ltd) and we are a food processing Industry in Multan Pakistan- with mainly dried Fruits and vegetable processing.
  In search for Dehydration plant we found your product and it will be great if you can send us technical and production detail of this plant.

  Company brief Requirement details :-
  Currently we are looking to Increase our Production Capacity for that we are looking for Dryers that has capability to process 20 to 25 Metric Ton Raw Material per day

  Also the Plant must be an energy efficient one that uses Heating source from multiple options
  1) Natural Gas,Coal Boiler, Biomass Boiler, Electricity/Solar /Steam

  Our Mainly Processing Materials are
  Fruits:- Mango,Banana,Apple,Pineapple,Cantaloupe,Guava,Strawberries,Dates, Grapes etc
  Vegetables:- Red/Green Peppers, Onion, Turmeric,Garlic ,Ginger, Potatoes, Tomatoes,Fenugreek, Parsley, Carrot Etc

  Hope this information will be enough to process further we will be waiting for your reply

  Regards
  Syed Shumaz Ali

 2. bekir hayta diyor ki:

  meyve sebze kurutma tesisi için ne yapılmalı bu konuda proje bazlı çalışma nasıl yapılmalı makına temini ve fiyatlar konusunda yardımcı olma durumu nedir bilgi verirseniz memnun olurum

 3. Pelin diyor ki:

  meyve-sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz?

 4. murat alkan gökay diyor ki:

  meyve-sebze soyma-dilimleme-paketleme-kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz?

 5. melih kanpolat diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 6. Metin turhan diyor ki:

  Tırabzon hurması ve aromatik bitki kurutmak için yaklaşık 20 metre kare kabin için hangi cihazınız ı önerirsiniz, fiyatı nedir…

 7. mehmet çelik diyor ki:

  iyi günler gaziantepten yazıyorum
  Meyve kurutma tesisi kuracaz proje kapsamında
  KANGURU:
  Boy:5mt-Genişlik: 2,25mt-Yükseklik:2,80mt-Araba Sayısı:10-Tepsi Sayısı:170.
  PENGUEN:
  Boy:5mt-Genişlik:2mt-Yükseklik:2,20mt

 8. yücel öztürk diyor ki:

  merhaba sebze, özellikle meyve kurutma sistemleri konusunda bilgi almak istiyorum. devlet desteği varmı, kaç metre kare alan gerekmekte, güneş enerjili sisteminiz var mı

 9. cafer diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 10. Ali Özdemir diyor ki:

  Meyve sebze kurutma tesisi için arazi seçimi ürün ve makine seçimi, yasal prosedürler ve varsa desteklerden nasıl yararlanabiliriz. Sizin kurulum maliyetleriniz ve destekleriniz bu konuda nedir? Öğrenmek istiyor ve sizinle çalışmak istiyorum.

 11. elif diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 12. Eda diyor ki:

  Merhaba, sebze kurutmak istiyorum. Tek üniteli ETHK-20M ile günlük ne kadar ürün kurutabilirim ve Elektrik tüketimi ne kadar olur? Anahtar teslim kurulum fiyat teklifiniz nedir?

 13. önder dere diyor ki:

  merhabalar meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir? Tşkederim SAYGILARIMLA

 14. KEMALETTİN BOZKUŞ diyor ki:

  MERHABA .MEYVE ,SEBZE KURUTMA ,SOYMA,DİLİMLEME VE PAKETLEME TESİSİ İLE İLGİLİ GEREKLİ EKİPMANLAR ,ŞARTLAR, NELERDİR ?KURULUM İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ VARSA KURULU BİR TESİSİN VİDEOSU ,BU KONULARDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ?İYİ ÇALIŞMALAR

 15. serdar başaran diyor ki:

  mrb ben çanakkaleden yazıyorum burada elma , şeftali ve hurma kurutma tesisi kurmak istiyorum. küçük bir tesisle başlamak istiyorum. kapasite ve gerekli ekipmanlar hakkaında bilgi verirmisiniz tabi en önemli konu maliyet. kapasiteye göre maliyetler ile de ilgili bilgi almak istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 16. TAMER KARTAL diyor ki:

  KÜÇÜK BİR MEYVE SEBZE TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ KURUTMA TESİSİ KURMAK İSTİYORUM.KURUTMA SOYMA DİLİMLEME VE PAKETLEME İLGİLİ GEREKLİ EKİPMANLARIN MALİYETİ NEDİR? EN KÜÇÜK KURUTMA MAKİNASI ALMAK İSTİYORUM.AYRICA BU EKİPMANLARI KOYMAK İÇİN NE KADAR UZUNLUK VE GENİŞLİKTE VE YÜKSEKLİKLE YAPIYA İHTİYAÇ VARDIR.YAPININ BÖLMELERİ NASIL OLMALI.ENERJİ MALİYETİ NEDİR.ELEKTRİĞİ GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ İLE ÜRETEBİLİRMİYİZ?TOPLAM MALİYET NE OLUR? HİBE VE KREDİ ŞARTLARI NEDİR?CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.

 17. Güneyhan diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makineler ve fiyatları nedir, devletin bu projeye ne gibi desteği var, bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir , güneş enerjisi panelleri ile destekli sistem kurmak istiyorum böyle bir şey mümkün mü ? iyi çalışmalar.

 18. RUFİYE diyor ki:

  Merhabalar, Meyve ve sebze kurutma işi ile ilgili en baştan sonuna kadar bilgi almak istiyorum. işi yapabileceğime yüzde yüz eminim. sadece cesaretim yok. başlangıç olarak tesisi kuracağım yerin büyüklüğü kaç m2 olmalı, piyasaya giriş başlangıç kapasitesi en az ne kadar olmalı, devlet desteği var mı, en az ne kadarlık bir bütçe ile işe başlamalıyım. Makinelerin maliyeti ne kadar gibi cevaplayamadığım sorular için yardımınıza ihtiyacım var. geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler iyi günler,

 19. songül diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir, yasal süreci varmı bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 20. selçuk şahutoğlu diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir, yasal süreci varmı bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 21. Okan diyor ki:

  Merhaba, meyve-sebze kurutma ile ilgili yatırım düşünüyorum, gerekli bilgileri verebilir misiniz rica etsem?
  İyi çalışmalar dilerim.

 22. fatma DOMBAY diyor ki:

  Merhabalar, Meyve ve sebze kurutma işi ile ilgili en baştan sonuna kadar bilgi almak istiyorum. işi yapabileceğime yüzde yüz eminim. sadece cesaretim yok. başlangıç olarak tesisi kuracağım yerin büyüklüğü kaç m2 olmalı, piyasaya giriş başlangıç kapasitesi en az ne kadar olmalı, devlet desteği var mı, en az ne kadarlık bir bütçe ile işe başlamalıyım. Makinelerin maliyeti ne kadar gibi cevaplayamadığım sorular için yardımınıza ihtiyacım var. geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler iyi günler,

 23. can diyor ki:

  merhaba meyve kurutmak istiyoruz çiftçiyiz bununla ılgılı hangı makınalarınız var ve teknık bılgıler ve fıyatlandırmalar hakkında bılgı verırmısınız lutfen

 24. Atilla diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir, yasal süreci varmı bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 25. ahmet diyor ki:

  Merhaba, meyve-sebze kurutma ile ilgili yatırım düşünüyorum, gerekli bilgileri verebilir misiniz rica etsem?
  İyi çalışmalar dilerim.

 26. hayrettin diyor ki:

  merhaba meyve kurutma tesisi kurmak için kosgep destek veriyor mu?ne kadar alana ihtiyaç var?toplam maliyeti ne kadar?bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 27. Betül diyor ki:

  Merhabalar ben gaziantep üniversitesinden yazıyorum. günlük 150bin yaş üzüm ve inciri kurutuyoruz. kurutma işlemi için fabrikada işlemin başından sonuna kadar gereken tüm ekipmanların isimlerini öğrenebilir miyim? yardımcı olursanız çok mutlu olurum. şimdiden teşekkür ederim.

 28. Ata Çetin diyor ki:

  meyve,sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir, yasal süreci varmı bilgilendirir misiniz? İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 29. songül diyor ki:

  Meyve/sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir, yasal süreci varmı bilgilendirir misiniz?
  İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 30. tansel kale diyor ki:

  merhaba meyve kurutma işi ile ilgileniyorum ilk yatırım maliyeti ne kadardır .
  Hangi makine ve ekipman gerekli bilgi verebilir misiniz. Şimdiden teşekkürler.

 31. Müge diyor ki:

  Merhaba,
  Meyve,sebze ve aromatik bitki kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

 32. Erdinç İkizoğlu diyor ki:

  İzmir Urla ilçesinde “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi” kurma girişiminde olan Biyoekonomi Bilimsel Araştırma ve İşletmecilik kooperatifiyiz. 20-25 m2 alanda kurutma ünitesi kurmak istiyoruz. Maliyeti ne olur?

 33. Erdem Ergin diyor ki:

  Meyve kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve maliyetler nedir, İlk kurulum maliyeti ne kadar ön görülmektedir?

 34. Fuat diyor ki:

  Merhaba!. Yunanistan’da küçük çaplı zamanla genişletilebilecek bir meyve işleme be kuruma tesisi kurmak istiyoruz. İlgili makinalar ,kurulum ve proje maliyetleri ile bilgi almak istiyorum. Özellikle elma armut. Kolay gelsin.

 35. Hilmi Kurşun diyor ki:

  Merhaba

  Ben de Meyve Sebze kurutma tesisi ile ilgili bilgi alabilir miyim? Makina fiyatları, tesis büyüklüğü, devlet desteği vs. hakkında

  Şimdiden teşekkür ederim

 36. mustafa çakar 5323131077 diyor ki:

  merhaba cennet elması kurutma ve soyma makinası hakkında bilgi almak istiyorum tesisi kurmak için ne kadar bir bütçe gerekiyor bilgilendirirseniz memnun olurum iyi işler diliyorum

 37. özer arısoy diyor ki:

  Meyve sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir.destekleyen projeler nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim.

 38. Hazal diyor ki:

  meyve-sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz?

 39. aydın güler diyor ki:

  merhabalar bizde buişle ilgileniyoruz tarafımıza sebzeyle ilgili makina ve ekip manlarıyla fiyat teklifi verirseniz iletişime geçebiliriz, tlf 5325990061.

 40. ışıl b. diyor ki:

  Merhaba,
  sebze meyvelerimizi kurutma ile ilgili bir tesis kurmak istiyoruz. bununla ilgili gerekli şartlar, kurulumda olması gereken makinalar (fiyatları kapasiteleri enerji tüketimleri), destekleyen projeler ve yasal süreçlerle ilgili bilgi almak isterim. bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

 41. Melike Metternich diyor ki:

  Merhabalar, organik Meyve ve sebze kurutma işi ile ilgili detayli bilgi almak istiyorum. 1- tesisi kuracağım yerin büyüklüğü kaç m2 olmalı, 2. piyasaya giriş başlangıç kapasitesi en az ne kadar olmalı, 3. devlet desteği var mı, en az ne kadarlık bir bütçe ile işe başlamalıyım. 4. Makinelerin maliyeti ne kadar? geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler iyi günler,

 42. Sezen öner diyor ki:

  meyve-sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz?

 43. yakup içöz diyor ki:

  Merhaba, küçük ve orta ölçekli meyve-sebze soyma-dilimleme-paketleme-kurutma tesisi için
  gerekli olan şartlar nelerdir?
  1- Tesisi kuracağım yerin büyüklüğü minimum kaç m2 olmalı?
  2- Piyasaya giriş başlangıç kapasitesi en az ne kadar olmalı?
  3- En az ne kadarlık bir bütçe ile işe başlamalıyım?
  4- Makinelerin maliyeti ne kadar?
  5- Bu oluşumu destekleyen projeler varmıdır? nelerdir?
  detaylı bilgi almak istiyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler iyi günler,

 44. Doğan KILIÇ diyor ki:

  Merhaba,
  sebze meyvelerimizi kurutma ile ilgili bir tesis kurmak istiyoruz. bununla ilgili gerekli şartlar, kurulumda olması gereken makinalar (fiyatları kapasiteleri enerji tüketimleri), destekleyen projeler ve yasal süreçlerle ilgili bilgi almak isterim. bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

 45. Ayşegül diyor ki:

  Merhabalar meyve kurutma tesisi acmak istiyoruz maliyet olarak ve hangi makineler lazim bu konuda bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

 46. mustafa güven diyor ki:

  merhabalar mersin ili anamur ilçesinde kurutma tesisis kurmak istiyorum burada bol miktarda muz çilek elma var günlük 2 ton yaş ürün için neasıl bi cihaz tavsiye edersiniz bilgi verirseniz sevinirim hayrırlı işler kolay gelsin

 47. melike diyor ki:

  merhaba kurutma makinaları ile ilgili bilgi alabilir miyim ? kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, fiyatları nedir, destekleyen projeler var mı bunlarla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim

 48. Esra diyor ki:

  Merhaba;
  İzmir’de meyve sebze kurutma tesisi kurmak için araştırma yapıyorum, gıda mühendisiyim. Kurulum ekipmanları ve fiyatları hakkında desteğinizi rica ediyorum.

 49. Nurgül Yüksel diyor ki:

  meyve sebze kurutma tesisi için ne yapılmalı bu konuda proje bazlı çalışma nasıl yapılmalı makına temini ve fiyatlar konusunda yardımcı olma durumu nedir bilgi verirseniz memnun olurum

 50. Özcan diyor ki:

  Merhaba, küçük ve orta ölçekli meyve-sebze soyma-dilimleme-paketleme-kurutma tesisi için
  gerekli olan şartlar nelerdir?
  1- Tesisi kuracağım yerin büyüklüğü minimum kaç m2 olmalı?
  2- Piyasaya giriş başlangıç kapasitesi en az ne kadar olmalı?
  3- En az ne kadarlık bir bütçe ile işe başlamalıyım?
  4- Makinelerin maliyeti ne kadar?
  5- Bu oluşumu destekleyen projeler varmıdır? nelerdir?
  detaylı bilgi almak istiyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler iyi günler,

  • Gulsen alkara diyor ki:

   Merhaba ben bir bayan olarak yapabilecegime inaniyorum bu isletmeciligi ilgim artiarastiriyorum
   150m2 batar katli is yerim var su anda hicbir islev yapamiyorum pandemi dolayisiyle önumu goremedim
   Orta ölcekli bu sistemi nasil kurabilir nasil destekalabilurim sermayem nekadar olmali genis capta sizden bilgi ve destek alarak bu isi yapmak istiyorum nerden nasil baslamaliyim

 51. yasemin diyor ki:

  Merhaba, meyve-sebze kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgi verebilir misiniz?

 52. yusuf diyor ki:

  meyve-sebze soyma-dilimleme-paketleme-kurutma tesisi için gerekli olan şartlar, makinalar ve fiyatları nedir, destekleyen projeler nelerdir bilgilendirir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.