MEYVE KURUTMA İŞİ | Ekotec Isı Pompası & Gıda Kurutma Üniteleri

MEYVE KURUTMA İŞİ

MEYVE KURUTMA İŞİ NASIL YAPILIR?

Son zamanlarda Ekotec Enerji olarak, meyve kurutma işi sözünü çok duyar olduk. Düşünüldüğü kadar kolay olmayan meyve kurutma işi eğer pazar piyasanız da yoksa, hiç girmeyeceğiniz bir iş olarak cevap verebiliriz. Az kişiyle meyve kurutma işi yapmak kolay değil.  Çünkü bu işe girmek isteyenlerin büyük çoğunluğunu Meyve bahçesi olup da, meyveye değer katmak isteyenler olduğunu görüyoruz. Bahçede ki meyveyi toplamak, yada çiftçiden satın almak, toplamak için yevmiyeli işçi çalıştırmak, bu işi yapacak kişileri bulmak. Sürekli mi? yoksa sezonluk mu? Hangi meyve türü kurutulacak. Meyvenin olmadığı zamanlarda sebze de kurutulacak mı? Yoksa meyve türüne göre mi? meyve kurutma işi yapılacak önce bunu kendimize sormalıyız.

Endüstriyel meyve kurutma işi için önce; hedefinizi belirlemeliyiz. Atalarımız ” Dere geçilirken at değiştirilmez ” diye çok güzel bir söz söylemişler. Eğer ki hedefinizi bu işe başladıktan sonra değiştirirseniz, bu sizi maddi ve manevi zararlara uğratabilir. Çok iyi analiz edip, sonra endüstriyel meyve kurutma işine girmelisiniz.

Hedefinizde kimler var. Kişi yada kişiler, toptan mı? perakende mi? ihracat yapacak mıyız? Fason üretim mi? çalışacağız. Hijyenik kurutma yapmak için nasıl bir çalışma programınız var. Küçük gramajlarda perakende mi? endüstriyel üretim de yapacak mıyız? Günlük kaç ton yada kg yaş ürün kurutmayı hedefliyorsunuz. Soğuk hava depolarında mı? ürün saklayacağız yoksa zamanında meyveyi alıp hemen kurutacak mıyız? Hemen kurutma yapsak günde kaç kg ürün kurutabiliriz. Tek vardiya mı? çalışacağız. Gece de çalışıp sanayi elektrik indiriminden yararlanacak mıyız? gibi bir sürü soru sormak mümkün. Bu sorularımıza cevap bulmamız gerekir. Bütçeniz vardır endüstriyel olarak başlarız tam teşekküllü bir tesis kurabiliriz. Eğer bütçeniz yetersizse sadece kurutma ile yola başlar sonrasında diğer aşamalara geçersiniz. Yada bir danışman hizmeti almak doğru adım atmanıza yardımcı olacaktır. Basamakları adım adım çıkmak en doğrusu.

Ağaçların çiçek açması, baharı müjdeliyor.        

        Ağaçların çiçek açmasıyla, polenlerin havada uçuşmasıyla bahar geldi diyoruz artık. Şubat ayında Datça da badem ağaçlarının çiçek açıp, o top top çiçeklerin muhteşem görüntüsü bize baharı müjdeliyor adeta. Artık meyveler yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya hazırlanırken, nisan ayında bizleri karşılayacak olan meyveler arasında erik başı çekmektedir. Sağlıklı beslenme uzmanlarının, kurutulmuş meyveleri diyet listelerine eklemeleri sayesinde kuru meyve işi hız kazanmaya başladı. Zamanında tüketemediğimiz, meyveleri ve sebzeleri çoğumuz derin dondurucularda yada konserve yaparak saklıyoruz.Eskilerden bu yana  kurutulmaya uygun olanları da kendi ihtiyacımız kadar kurutuyoruz.

Artık doğala ve eskiye dönüşün başladığı son zamanlarda, organik ürün mü? doğala yakın mı? katkısız mı? gibi dorular da gündeme gelmeye başladı. Dolayısıyla paketlenmiş gıdaları tükettiğimizde içlerinde illa ki koruyucu bir madde ile karşılaşıyoruz. Atıştırmalık ürünlerden çocuklarımızı uzak tutmanın kolay olmadığı son günlerde raflarda yerini hızla alan kurutulmuş meyve ve sebzeler ilgimizi çeker oldu. Artık diyetlerimiz de ara öğün olarak, çocuklarımızın beslenmesine meyve olarak, pastalarda aroma versin yada pasta süslemesinde kullanır olduk. Katkısız ve doğal ortamda hijyenik kurutma da yapılınca gönül rahatlığıyla tüketir olduk.   

Aylara Göre Meyve ve Sebzeler

Nisan Ayı: Erik, Kuşkonmaz, Bakla, Enginar, 

Mayıs Ayı: Kiraz, Çilek, Erik , Sarımsak, Soğan, Kuşkonmaz, Enginar, Taze Bakla

Haziran Ayı: Kiraz, Kayısı, Çilek, Vişne, Sarımsak, Domates, Taze Patates, Soğan, Bezelye, Taze Fasulye, 

Temmuz Ayı: Vişne, Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Çağla, Domates, Armut, Dut, Kayısı, Salatalık, Böğürtlen, Taze Fasulye, Soğan, Şeftali, İncir, Pazı

Ağustos Ayı: Patlıcan, Sarımsak, Taze Patates, Mısır, Domates, Kabak, Dut, Kayısı, Kavun, Karpuz, Taze Fasulye, Soğan, Taze Börülce, Bamya, Pazı

Eylül Ayı: Patlıcan, Elma, Taze Patates, Mısır, Domates, Armut, Limon, Semizotu, Nar, Üzüm, Soğan, Kereviz, Yeşil Biber

Ekim Ayı: Trabzon Hurması, Elma, Taze Patates, Muz, Kabak, Pırasa, Limon, Mandalina, Nar, Ayva, Kereviz

Kasım Ayı: Kivi, Nar, Armut, Avokado, Zeytin, Karnabahar, Kereviz, Trabzon Hurması, Balkabağı,  

Aralık Ayı: Limon, Mandalina, Portakal, Muz, Turp, Ispanak,

Meyve Sebze Kurutma Tesisi Nelerden Oluşur?

MEYVE VE SEBZELERİ NASIL KURUTABİLİRİZ?

Isı pompaları ile kurutma yapabilirsiniz. Ekotec olarak hem pratik, hem hijyenik olarak tasarladığımız ve Ar-Ge çalışmalarını yapıp yıllarca dünyanın dört bir yanına kolay kurulum avantajı ile gönderdiğimiz Kurutma Ünitesi ile istediğiniz meyve, sebze, et ürünleri, balık ürünleri, kuş yemi, tarhana, erişte vb. ürünleri hijyenik olarak kurutabilirsiniz.

Kurutma Ünitemiz Plc Kontrollü Isı pompası ile çalışmaktadır. Kurutma Kabinine monte edilen Kurutucu Isı Pompası havadan aldığı enerjiden faydalanır. Kurutma Kabininin içinde ki fanlar sayesinde, ısı eşit şekilde dağılım gösterir. Kabinin içinde ki ısı eşit dağılarak her bir kurutma kasasına yerleştirilmiş ürüne eşit şekilde nüfus etmesini sağlanır. Isı pompası ile Kurutma Kabininin oda sıcaklığı 65°C ye ulaşır ve içeride oluşan nem yoğuşarak ( su haline getirerek ) dışarıya atılır. Isı pompasında bulunan tahliye hortumu sayesinde dışarıya atılır. Plc Kontrol Sistemi sayesinde hem kurutmak istediğiniz  yardımıyla kurutmak istediğiniz ürünün kısa sürede kurumasını ürünün özelliğine göre dilimleme makinesi yardımıyla dilimlenmesi gerekmektedir. El ile bu işlemi yaptığınızda meyvenin hepsi eşit parçalarda olmayacağı için bu da kurutma süresinde değişikliğe sebep olmaktadır. Isı pompası ile kurutmak elektrikli kurutma fırınlarına nazaran elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Kurutma kabininde günlük olarak; yaş 500 kg ile 1500 kg arasında meyve, sebze,kırmızı et, çiçek, aromatik bitki kurutabilirsiniz.

Örnek verecek olursak ; Trabzon Hurmasını soyduktan sonra kurutma kasaları ile 1500- 2000 kg arasında  ürünü kurutma kabinine koyabilirsiniz. Trabzon Hurmasını dilimleyerek kasalar ile kurutma kabinine koyduğunuzda ise 750-900 kg kadar koyabilirsiniz. 

Kurutma Öncesi Yapılacaklar Kısaca Aşağıda ki Gibidir.

1-) Meyveleri çürüklerini ayırmak, boylarına göre ebatlamak, cinslerine göre seçmek için bir hat kurulması gerekir.

2-) Ayrılan meyveler yıkama hattında temizlenme süreci kontrol edilerek yıkanmalıdır.

3-) Yıkama işleminden sonra istenilen ebatlarda dilimleme makinesinde dilimlenmelidir.

4-) Dilimlenen meyveler eşit aralıklarla muntazam şekilde kurutma kasalarına yerleştirilmelidir.

5-) Kurutma kasalarına yerleştirilen meyveler yan yana 2 li üst üste 17 sıra olacak şekilde kurutma kabinine yerleştirilir.

6-) Ürünün kuruma süresine göre Plc Kontrol Sistemine girilen Reçeteye göre kuruma gerçekleşecek ve reçetedeki süre sonunda Isı Pompası kendini kapatacaktır. 

Meyve ve Sebze Kurutma Makinası Fonksiyonları:

Isıtma, kurutma ve nem alma

Meyve ve Sebze Kurutma Ünitesinin Faydaları:

 • Kurutma Kabininde hijyenik kurutma sağlarsınız.
 • Kurutma kasaları sayesinde yerden tasarruf sağlarsınız.
 • Kurutma esnasında çevre kirliliği yaratmaz.
 • Kurutma sırasında meyve ve sebzelerden etrafa yayılan aromaların zarardan çok yararı vardır.
 • Kurutucu ısı pompaları enerjisini doğadan alarak elektrik tasarrufu sağlar. 
 • Kurutucu ısı pompası ile Kurutma Kabininin içinde ki nem dışarı atılırken içerideki ısının da geri kazanılması sağlanır.
 • Kurutucu ısı pompasında ki Plc Kontrol Sayesinde reçete girebilirsiniz.
 • Kurutma yaparken kurutulan ürünün tadında ve renginde değişim çok fazla yaşanmaz. 
 • Kurutucu ısı pompasının kurulumu ve kullanımı en basit kullanım şekline göre tasarlanmıştır.
 • Kurutucu ısı pompaları yenilenebilir enerji sistemidir. İstenildiği takdirde güneş pili ile çalıştırılabilir ve işletme maliyeti sıfıra düşer.
 • Kurutucu ısı pompaları patlama, yanma, zehirleme gibi hiçbir tehlike yaratmaz.
 • Kurutucu ısı pompaları diğer kurutma sistemlerine göre daha sağlıklı ve daha çabuk kurutma yapar.
 • Kurutma Kabininin kurulumu demonte sistem olduğu için kurulum basit ve hızlı bir şekilde yapılır.

 

MEYVE KURUTMA İŞİ” te bir düşünce

 1. JABRAYIL diyor ki:

  Merhabalar sayın ECOTEC yetkilileri,

  Meyve ve sebze kurutma makineleri ile ilgili daha geniş bilgi ve fiyat listesi için Azerbaycan`dan yazıyorum.
  Özellikle günlük 200-1000 kg ( kuru meyve -nihai ürün) kapasiteli (başlangıç olarak) makinelerinizle ilgili fiyatları ve kurulum masrafları ilgili bilgi verirseniz seviniriz. Özellikle tepsili ve hareketli tepsili ve küçük kurutma makineleri (kapasitesi (200 kg-500 kg kuru meyve nihai ürün) ile daha çok ilgilenmekteyiz.

  Kendim Türkiye`de Marmara işletme lisans, Yıldız teknik işletme yüksek lisans ve İstanbul universitesinde doktora yapmışımdır. Azerbaycan`da universitede öğretmenlik, gıda sektöründe yer alan bir şirkette planlama müdiri ve şirketlere danışmanlık vermekteyimdir. Türkiye mezunları ortaklarımızla meyve kurutma işi ile ilgili proje düşündüğümüz için makinelerle ilgili araştırma yapıyoruz ve tabii ki Çin en yoğun üreticisi bu makinelerin bunun farkındayız. Ancak tabii ki şartlar uyğun olursa öncelikle ilk tercihimiz Türkiye şirketleriyle iş yapmamızdır.

  Bu konuda destek ve bilgilerinizi iletirseniz seviniriz.

  Saygılarımla,
  Dr. Cebrail Veliyev
  +99450 5372346

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.