Isı Pompası | Ekotec Isı Pompası & Gıda Kurutma Makineleri

Isı Pompası

Ekotec Split Isı Pompaları

Isı pompası hava, su ve topraktan gelen enerjiyi kullanır. Hangi enerji kaynağının söz konusu olacağı; enerji ihtiyacı, yer ve bireysel istekler gibi birçok faktöre bağlıdır. Her durumda ısı pompaları fosil yakıt tüketimini azaltır ve doğayı korur.

Isı pompaları, Avrupa ülkelerinde oldukça popüler olup, ülkemizde de son yıllarda adını oldukça duyurdu. Çevreden ısıtma için enerjinin yaklaşık dörtte üçünü çektiği için iklimi korur.

Isı Pompası Nasıl Çalışır ?

Isı pompaları yakıt yakmaz, sadece ısıyı bir yerden diğerine taşır. Sadece sisteminin içerisinde bulunan kompresörün çalışabilmesi için az miktarda elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Örneğin bir hava kaynaklı ısı pompasında, dışarıdaki havadan ısıyı alır ve bir buzdolabının arkasındaki peteklere benzer şekilde olan soğutucu dolu bobinler yoluyla içeri pompalar. Isı pompaları, ısıyı bir yerden diğerine emmek ve aktarmak için elektrik enerjisi ve soğutucu akışkan kullanır. İki ana bileşenden oluşurlar : bir buharlaştırıcı ve bir yoğunlaştırıcı.

Isı pompalarının performansı hakkında konuştuğumuzda sıklıkla COP kelimesini duyarız, COP bir performans katsayısıdır, ısı pompalarının COP’leri 3 ile 5 arasındadır, yani 1 kW elektrikten 4 kW üretebilirler. Ekotec ısı pompalarının performans katsayısı 5  COP değerine kadar ulaşır.

Isı Pompası Nasıl Çalışır ?

Videoyu izlemek için tıklayın

Isı Pompası Çeşitleri

Hava Kaynaklı

Isı Pompası

Havadan suya ısı pompaları, bir binanın iç alanı ısıtmak, soğutmak ve sıcak su kullanım ihtiyacını sağlamak için havadaki ısıyı emer.

Daha fazla bilgi için tıklayın

Su Kaynaklı

Isı Pompası

Sudan suya ısı pompaları, bir binanın iç alanı ısıtmak, soğutmak ve sıcak su kullanım ihtiyacını sağlamak için sudaki enerjiyi çeker.

Daha fazla bilgi için tıklayın

Toprak Kaynaklı

Isı Pompası

Topraktan suya ısı pompaları, bir binanın iç alanı ısıtmak, soğutmak ve sıcak su kullanım ihtiyacını sağlamak için toprakla ısı alışverişi yapar.

Daha fazla bilgi için tıklayın

Isı Pompası Avantajları

SSS

Farklı ısı pompası türlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hangi sistemin en verimli olduğu konusunda tartışmalar vardır. Ancak bir hava kaynaklı ısı pompasıyla karşılaştırıldığında nispeten kararlı olan zemin sıcaklığından çok daha soğuk olabilen dış hava sıcaklığına bağlıdır. Sonuç olarak, toprak kaynaklı ısı pompasıyla tüm dış sıcaklık durumlarında daha verimli olma eğilimindedir. Ancak kurulumları önemli ölçüde daha pahalıdır ve bu nedenle hava kaynaklı ısı pompasından daha az popülerdir.

Bir ısı pompası sistemi kurduğumda yıllık işletme maliyeti ne olacaktır?

Bir ısı pompasının işletme maliyetleri, kurulan binaya göre değişiklik gösterecektir. Yeni bina düzenleme standartlarına göre inşa edilmiş iyi yalıtılmış bir evin, ısıtma sisteminde ki akış sıcaklıklarının nispeten düşük, ideal derecelerde tutulması koşuluyla, fosil yakıt, gaz veya akaryakıt yakıtlı bir kazan sisteminden genellikle daha ucuz olacaktır.

Isı pompasıyla evin iyi yalıtılmaması, radyatörlerin daha düşük sıcaklıklar için yetersiz boyutlandırılması veya sıcak su üretmek için daha yüksek sıcaklıklar üretilmesi nedeniyle daha yüksek sıcaklıklar üretirken daha az verimli ve daha maliyetli olacaktır.

Binanın yalıtımımı iyileştirmem gerekir mi?

Isı pompalarını taksanız da takmasanız da bunu yapmalısınız çünkü yalıtım enerji tüketiminizi ve dolayısıyla enerji faturalarınızı azaltacaktır.

Isı pompası evimi sıcak tutar mı?

Isı pompaları, dışarısı çok soğuk olduğunda bile ısıtma ve sıcak su üretecek ve sürdürülebilir bir teknoloji olarak, bir kazandan daha verimli sıcaklıklarda çalışacak şekilde tasarlandılar.

Isı pompaları gürültülü çalışır mı?

Bir hava kaynaklı ısı pompasında, dışarıdaki temiz havayı çekebilmesi için üstünde bir fan bulunduran üniteye sahiptir. Sonuç olarak, bir toprak kaynaklı ısı pompasından daha gürültülüdürler. Genel olarak, bir ısı pompasından gelen gürültü hakkında çok az şikayet vardır. Normal ortam dış gürültüsü ile karşılaştırıldığında oldukça kabul edilebilirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir