Isı Pompası ile Tasarruf Sağlayın | Ekotec Enerji Yerli Üretim Isı Pompaları

Isı Pompası ile Tasarruf Sağlayın

ısı pompası tasarruf

Isı pompası elektrik tasarrufu için iyi bir alternatiftir

Isı pompası orta derecede ısıtma ve soğutma ihtiyacı olan ortamlarda elektrikli ısıtıcılara ve klimalara göre enerji açısından verimli bir alternatiftir. Aynen buzdolabının yaptığı gibi ısı pompası da serin bir mekandan sıcak bir alana sıcaklığı kaydırmak için elektrik enerjisi kullanır. Böylelikle serin alan soğutulur ve sıcak alan daha sıcak olur.

Isı pompaları, ısıtma istendiği zaman serin dış mekan sıcaklığı evinize taşır ve soğutma mevsimi boyunca ısı pompaları ısıyı serin evinizden sıcak açık havaya hareket ettirir. Isı pompası sıcaklık üretmez havayı bir alandan diğerine taşır. Isı üretmek yerine ısıyı hareket ettirdikleri için, ısı pompaları konvansiyonel ısıtma veya soğutma cihazlarının çalıştırılmasının maliyetinin dörtte birinden azıyla işinizi görür.

Üç tip ısı pompası vardır: havadan havaya, su kaynağına ve jeotermal. Havadan, sudan veya topraklardan ev dışında ısı toplayıp içeride konsantre olurlar.En yaygın ısı pompası türü, evinizi ve dış havayı ısı transfer eden hava kaynaklı ısı pompasıdır. Günümüzde kullanılan ısı pompası çeşitleri, elektrikli ısıtıcılar gibi direnç içeren ısıtma sistemlerine kıyasla, elektrik kullanımınızı yaklaşık% 50 azaltabilir.

Yüksek verimli ısı pompaları, standart merkezi klima cihazlarından daha iyi nem alma özelliklerine sahiptir, bu da yaz aylarında daha az enerji tüketir ve daha fazla soğutma konforu sağlar. Hava kaynaklı ısı pompaları, kuzey ülkelerinin neredeyse tüm bölgelerinde uzun yıllar kullanılmaya başlandı, ancak son zamanlara kadar donmuş sıcaklık derecelerinde uzun süre kullanılmamıştır. Bununla birlikte, son yıllarda, hava kaynaklı ısı pompası teknolojisi daha da gelişerek daha soğuk bölgelerde geçerli bir yerden ısıtma alternatifi olmaya başlamıştır.

Hava kaynaklı ısı pompası

Hava kaynaklı ısı pompası, hava yerine sıcak ve soğuk su üretir ve ısıtma modunda radyan yerden ısıtma sistemleri ile kullanılmasına izin verir. Jeotermal (toprak kaynaklı veya su kaynaklı) ısı pompaları, eviniz ile zemin veya yakındaki bir su kaynağı arasında ısı transferi yaparak daha yüksek verimlilik elde etmenizi sağlar. Kurulum maliyeti daha yüksek olmasına rağmen, jeotermal ısı pompaları, nispeten sabit toprak veya su sıcaklıklarından faydalanmaları nedeniyle düşük işletme maliyetlerine sahiptir.

Jeotermal (veya topraklı) ısı pompalarının bazı önemli avantajları vardır. Enerji kullanımını% 30-60 oranında azaltabilir, nemi kontrol edebilir, sağlam ve güvenilirdir ve çok çeşitli evlerde kullanılabilirler. Jeotermal ısı pompası sizin için uygun olup olmadığı, alt katmanın ve peyzajın boyutuna bağlı olacaktır. Toprak kaynaklı veya su kaynaklı ısı pompaları, hava kaynaklı ısı pompalarından daha aşırı iklimlerde kullanılabilir ve sistemlerdeki müşteri memnuniyeti çok yüksektir.

Konut sistemleri için yeni bir ısı pompası türü, gazla çalışan ısı pompası olarak da adlandırılan emme ısı pompasıdır. Emilim ısı pompaları, enerji kaynağı olarak ısı kullanır ve çok çeşitli ısı kaynakları ile çalıştırılabilir.

Sadece tam kapasite ile çalışabilen standart kompresörlerin aksine, iki hızlı kompresörler ısı pompalarının belirli bir anda gerekli olan ısıtma veya soğutma kapasitesine yakın çalışmasına izin verir. Bu, büyük miktarda elektrik enerjisinden tasarruf sağlar ve kompresör aşınmasını azaltır. İki hızlı ısı pompaları da bölge kontrol sistemleri ile iyi çalışır. Genellikle daha büyük evlerde bulunan bölge kontrol sistemleri, ısı pompasının farklı odaları farklı sıcaklıklarda tutmasına izin vermek için otomatik damperler kullanır.

Bazı ısı pompası çeşitleri, iç mekan fanları (blowerlar), dış mekan fanları veya her ikisinde de değişken hızlı veya çift hızlı motorlarla donatılmıştır. Bu fanlar için değişken hız kontrolleri, havayı rahat bir hızda hareket ettirmeye ve serin çekişleri en aza indirmeye ve elektrik tasarruflarını en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktadır. Ayrıca, tam hızda çalışan fandaki gürültüyü en aza indirir.

Birçok yüksek verimli ısı pompası atık ısıyı ısı pompasının soğutma modundan kurtaran ve suyu ısıtmak için kullanan Ekotec ile donatılmıştır. Ekotec donanımlı bir ısı pompası, sıradan bir elektrikli su ısıtıcısına göre 2 ila 3 kat daha fazla ısıtılabilir.

Isı pompası teknolojisinde bir diğer ilerleme, iki spiral biçimli kaydırmadan oluşan kaydırmalı kompresördür. Biri hareketsiz kalıyor, etrafındaki diğer yörüngeler soğutucu akışkanı sıkıştırarak daha küçük alanlara zorlar. Tipik pistonlu kompresörlere kıyasla, kaydırmalı kompresörlerin çalışma ömrü daha uzun ve daha sessizdir. Isı pompası maliyeti de sanıldığı kadar yüksek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.