Endüstriyel Meyve Kurutma Makinesi

Isı pompası teknolojisi çoğu ülkemizde bireysel ve endüstriyel alanların iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Teknoloji ilerlemesiyle her geçen gün dünyaya yayılan ısı pompası farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Meyve ve sebzelerin geleneksel yöntemler ile kurutulmasının getirdiği olumsuzlukların üretici açısından yapılan analizler ile öncelikle yeni kurulan meyve sebze kurutma tesisi veya sistemi olmayan meyve sebze kurutma tesislerinde profesyonel kurutma sistemi olan ısı pompalı kurutma sistemleri tercih edilmektedir. Ekotec’in kurutma çözümleri ile ilgili merak ettiğiniz başlıkları sizler için derledik.

Meyve Sebze Kurutucu Isı Pompası Nedir?

Ekotec Meyve sebze kurutucu ısı pompası bir buzdolabında olduğu gibi, daha soğuk bir alandan (ortam sıcaklığı) daha sıcak bir alana (kurutma kabini) mekanik enerjiyi kullanarak ısı transfer eden bir cihazdır.
Gıda kurutucu ısı pompaları bulundukları kurutma kabinini 65°C ye kadar çıkararak verimli bir kurutma yapması sağlanır. Ekotec endüstriyel meyve kurutma makinesi ticari kullanıcılar için sunulmuş olup kurutma süresi ve enerji verimliliği tasarrufu sağlar.

Isı Pompalı Gıda Kurutma Sistemleri Çalışma Prensibi Nasıldır?

Bir hava kaynaklı ısı pompasında olduğu gibi ısı pompalı endüstriyel meyve kurutma makinesinde de çalışma koşulları neredeyse benzerdir. İç aksamını evaporatör, kompresör, kondansatör ve genleşme valfi 4 ana parça oluşturmaktadır.

Sistemimiz çalışma döngüsü ilk olarak fanlar ile gerçekleşmektedir. Isı pompamızın dış tarafında bulunan fanlar aracılığıyla hava içeri girerek ilk olarak kompresöre gelir. Kompresörde yüksek basınç ile aşırı ısıtılmış buhar olarak dört yollu vanaya tahliye eder. Dört yollu vana ısıtmanın gerçekleşebilmesi için buradan kondensere aktarımı gerçekleştirir. Kondansere buhar halinde gelip burada sıvı hale gelir. Çalışma sıvısı daha sonra düşük basınç hattına genleşme valfi (expansion valve) ile çekilir. Burada genleşme valfi sıvı haldeki gazı püskürterek evaparatöre geri gider. Evaparatörde buharlaşarak gelen hava tekrar sıkıştırılması için kompresöre gönderilir ve döngü bu şekilde tamamlanır. Bu işlemde kurutma kabininin içerisi 65°C ye kadar ulaşır. Kabin içerisinde ki kurutma kasalarında yer alan meyve ve sebzelerin  içlerinde bulunan su buharlaşıp evaparatöre yapışır. Evaparatörden ise biriken su  boşaltılarak işlem tamamlanır.

Neler Kurutulur?

Özellikleri

  1. Yenilenebilir enerji sistemidir ve istenildiği taktirde güneş pili ile çalıştırılabilir. Böylece işletme maliyeti sıfıra düşer.
  2. Gıda kurutucu ısı pompaları hiç bir şekilde fosil yakıt kullanmaz. Ayrıca fosil yakıtlı kurutma sistemlerine nazaran %40 ile %80 arası daha tasarrufludur.
  3. Kurutucu ısı pompaları hiçbir şekilde çevreye kirliliği, patlama, yanma, zehirleme gibi hiçbir tehlike yaratmaz.
  4. Kurutma tesisi meyve kurutucu ısı pompaları ile basit ve hızlı bir şekilde yapılır.
  5. Diğer kurutma sistemlerine göre hijyenik bir kurutma yaparak daha sağlıklı ve daha çabuk kurutma gerçekleşir.
  6. Kurutulan besinlerin kendi kokusu hariç hiçbir şekilde başka koku vermez. Oksitlenme, çürüme, patlama veya tat değişikliği olmaz.
  7. Otomasyon sistemi (PLC) ile istenilen şekilde kurutma kontrol edilir.

 

Uygulamalar

 

Müşterilerimiz

Gambiyalı Müşterilerimiz

Tunuslu Müşterilerimiz

Polonyalı Müşterilerimiz