Zeytin Kurutma | Zeytin Kurutma Makinesi | Ekotec Gıda Kurutucular

Zeytin Kurutma | Zeytin Kurutma Makinesi

Zeytin kurutma

Bir çok gıdanın kurutulduğu gibi zeytinde kurutulan gıdalar arasındadır. Zeytin üreticilerinin özellikle ilgilendiği bu alan bazı tipteki zeytinler kurutulduktan sonra tüketilmektedir. Taze ürünün içerisinde ki su oranı yaklaşık olarak %80 civarındadır. Bu nem kurutulmuş zeytin üretimi için minimuma getirilmelidir. Zeytin kurutma işlemi taze ve tatlandırılmış zeytinler ısı pompalı kurutucu sisteminde kurutularak gerçekleşir. Zeytin kurutucu makine ile bu su oranı minimuma getirilir.

Zeytin kurusu yapımı güneşte de olabileceği gibi bunun çok daha basit ve hızlı olan yöntemi makine de kurutulmuş olanıdır. Gıda kurutma makinesinde kuruyan zeytinler çok hızlı bir şekilde tadında, kokusunda, lezzetinde bir değişiklik olmadan doğal bir şekilde kurur. Bunun yanı sıra ısı pompası teknolojisiyle çalıştığı için minimum enerji maliyeti ile tonlarca zeytin kurutulabilir.

taze zeytinin kurumadan önceki hali
Kurutmadan Önce
taze zeytinin kurutulmuş hali
Kuruttuktan Sonra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üreticiler tarafından taze siyah zeytinler bazı ön işlemlerden geçirilerek oda tipi kurutma tesisinde kurutulur. Bu işlemler sırasıyla şu şekildedir. İlk olarak taze siyah zeytinler gıda kurutmaya uygun olan hijyenik PE kurutma kasalarına tek sıra halinde dizilir ve kurutma kabininin içerisine kurutma kasaları yerleştirilir ve kurutucu ısı pompası çalıştırılır. Yaklaşık 55°C ile 65°C arası sıcaklıkta kuruması beklenir. Kurutma esnasında taze siyah zeytinde ki su buharlaşır ve zeytinin özü kalır. Bu kurutma işlemi yaklaşık olarak 6-8 saat arası tamamlanmaktadır. Taze siyah zeytin kurutma işlemi zeytin kurutma makinesinde bu şekilde gerçekleşir. Kurutma işlemi sürecini, siyah zeytin nasıl kurutulur sorusuna cevabını aşağıdaki videodan bulabilirsiniz.

a

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.