PERU'DA ÜZÜM KURUTMA ÜNİTESİ | Ekotec Gıda Kurutma Üniteleri

PERU’DA ÜZÜM KURUTMA ÜNİTESİ

Üzüm Kurutma Peru’da Nasıl Yapılıyordu?

Peru da üzüm kurutma işlemi, güneşin altında günler süren uğraşlar sonunda yapılıyordu. Üzümler hasat edildikten sonra tek tek plastik kasalar ile kurutulacak alana taşınıyordu. Geniş bir alanda toprağın üzerine bez örtülere serilerek kurumaya bırakılıyordu. Metrelerce uzunlukta ki bezler üzerinde üzümleri serme işlemi de kurutma işlemi kadar çok uzun zaman alıyordu. Hava sıcaklığı 37 derecelerde olmasına rağmen günlerce serilmiş üzümler toza maruz kalıyordu. Üzümlerin toz ve toprak dan renkleri belli bile olmuyordu. Sonrasın da kuruyan üzümler yıkama işlemine tabi tutularak tekrar kurutuluyor. Bu işlem zamandan kaybettirdiği kadar işçi maliyetini de arttırmaktadır. Hijyen sağlanmadan kurutma işlemi yapılmaktaydı. Peru da Ekotec üzüm kurutma ünitesi kurduk ve üzüm kuruttuk

Müşterimizin Sakarya da bulunan fabrikamızı ziyaret etmeleri sonucunda, demo kabinimiz de kurutma işlemini nasıl yaptığımızı anlattık. Kurutucu Isı Pompası sayesinde elektrikten tasarruf ederek. Kurutma Kabini sayesinde hijyen sağlayarak. Taşıması kolay kurutma kasalarının kullanım kolaylığından bahsettik. Reçete kontrol özelliği sayesinde istediğiniz kurutma değerlerini kayıt altına alıyorsunuz. Kabin içerisinde oluşan nemi uygun otomatik olarak ısı kaybı yaşamadan dışarı atmanızı sağlıyoruz. Böylece hijyenik olarak gıdaya uygun PE kurutma kasalarında ürünlerinizi güvenle kurutuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde gönderdiğimiz, Ekotec Kurutma Ünitesini devreye aldık. Yılda 33 Milyona yakın üzüm kurutma güneşin altında toz ve toprak karışımına maruz kalarak yapılıyordu. Hasat işleminden sonra koca bir dönüm alan kaplayan üzümlerin serilme işlemi. Sonrasında kurutma için bekleme süreci. Bu zaman zarfında toz, toprak ve zararlı böceklerin istilasına maruz kalınması sonucunda kurutma işlemi gerçekleşiyordu. Artık Ekotec Kurutma Ünitesi https://ekotec.com.tr/tag/kurutma-makinesi sayesinde, zamandan ve paradan tasarruf ederek, hijyenik olarak üzüm kurutmayı  Ekotec Kurutma Ünitesi ile yapacak.

Bağcılık Tarihi Nerelerden Geliyor.

Bağcılığın tarihine baktığımızda; M.Ö 2000 yıllarında Hitit Uygarlığı arkeolojik kalıntılar bağcılığın önemini bize anlatmaktadır. Çok sayıda tarihi kalıntı günümüze kadar ulaşmaktadır. 17. Yüzyılda bağcılığın ne kadar geniş bir yere sahip olduğu, Alişar ( Yozgat ) Alacahöyük ( Çorum ) bulunan tarihi eserler bağcılığın ne kadar yaygınlaştığının göstermektedir.

Üzüm Çeşitleri Nelerdir.

Üzümleri çeşitlerine göre ayırmak mümkün. Bazı üzümler sofralık olarak kullanılırken bazıları ise kurutmak için uygundur. Şarap yapımında kullanılan üzümler ise daha farklı yapıya sahiptir. Bu üzüm çeşitlerinden bazıları aşağıda ki gibidir. Daha sayamadığımız çok üzüm çeşidi bulunmaktadır.

KURUTMALIK SOFRALIK ŞARAPLIK
KaradimritAtasarısıEmir
SultaniÇavuşNarenciye
RumiİtalyaBeylerce
İskenderiye MüsketiMüşküleÖküzgözü

Türkiye de Bağcılık Nerelerde Yaygın Olarak Yapılıyor.

Türkiye de Bağcılık Ege ve Marmara bölgesinde daha yaygın şekilde görülmektedir. Burada ki bağcılığa ağırlık verilmesinde iklimin etkisi çok büyüktür. Manisa – İzmir – Denizli – Çanakkale ( Bozcaada – Çeşme -Karaburun – Bergama – Aliağa – Dikili – Seferihisar – Salihli )  en çok bağcılığın yaygın olarak yapıldığı iller arasında yer almaktadır.

Dünyada Üzüm Yetiştiriciliği

Ülkemiz de yaygın olduğu kadar. Dünyada da bağcılık geniş bir yelpazede yapılmaktadır.

Çin – Hindistan – Türkiye – Ab – Brezilya – Şili – ABD – Peru gibi ülkelerde yaygın olarak yapılmaktadır.

Peru da Üzüm Kurutma Eskiden Nasıl Yapılırdı.

Peru da eskiden üzün kurutma nasıl yapılırdı görsel olarak anlatmaya çalışacağım. Resimler sizlere kurutma işleminin zorluğunu anlatmaya yetecektir. Metrelerce büyüklükte ki bezlere serilen üzümler kurumaya bırakılıyor. Toprağın üzerine bezlere serilmiş üzümler

 

 

 

 

 

 

Toprağa Serilen Üzümlerin Kurumuş Hali Nasıl.

Toprağa bezlerin üzerine serilen üzümler, günlerce toprak üzerinde 37 derecelerde kurumaya bırakıldı. Rüzgardan toz toprağın birbirine karıştığı,  üzümlerin renginin tozdan görünmediği bile oluyor. Sonrasında tekrardan hijyen sağlanması için yıkamaya maruz kalacaklar.

Toprak da Kurutulan Üzümler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekotec Kurutma Ünitesi

Ekotec Kurutma Ünitesinin demonte özelliği sayesinde, kolayca kurabiliyorsunuz.

 

 

Kurutma Ünitesinde Kurutulan Üzümler

Hasat edilen üzümler, yıkandıktan sonra kurutma kasasına koyuldu. Kurutma kasaları kurutma kabinine arabalı kasa taşıma araçlarıyla taşındı. Hijyenik olarak kurutma işlemi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha detaylı bilgi için buradan üzüm kurutma kataloğumuzu inceleyebilirsiniz.

 

PERU’DA ÜZÜM KURUTMA ÜNİTESİ” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.