Patlıcan Nasıl Kurutulur? - Patlıcan Kurutma | Ekotec Yerli Isı Pompaları

Patlıcan Kurutma – Patlıcan Nasıl Kurutulur ?

Patlıcan Nasıl Kurutulur? - Patlıcan Kurutma

Kurutulmuş patlıcan, taze patlıcanın kurutma işlemini gerçekleştirdikten sonra elde edilen üründür. Patlıcan su oranı yüksek sebzelerimizden olup içerisinde yaklaşık olarak %92 su barındırır. Ekotec kurutucu ısı pompaları vasıtasıyla patlıcan kurutma işleminde bu oran %10 civarına kadar çekilir ve çıkan su buharlaşıp evaparatör vasıtasıyla dışarı atılır.

Kurutacağımız patlıcanların ilk olarak kurutmaya uygun olup olmadığını belirlememiz gerekmektedir. Kurutmaya uygun patlıcan en bol bulunduğu mevsimde, hasat olgunluğuna ulaşmış ve doğal rengine sahip olanlar kriterlerine uyarak seçilmelidir. Genellikle patlıcanlar halka şeklinde kesilerek kurutma işlemine uygun hale getirilir. Ancak küp küp veya toz olaraktan kurutan işletmeler mevcuttur. Kurutma süresi parçacıkların yüzey alanıyla doğru, kalınlıklarıyla ters orantılıdır. Yani kalın veya bütün kurutmanın aksine halka şeklinde patlıcanları 2-3 cm arasında kurutmak daha doğru olacaktır. Kesilen ürünler sonrasında polietilen gıda kurutmaya uygun kasalara dizilir. Sonra kasaların hepsi kurutma kabinine düzgünce yerleştirilir. Ekotec meyve sebze kurutma kabinleri iki çeşit olup kurutacak olduğunuz miktara göre kapasitesi değişiklik gösterecektir. Aşağıda belirtilen kapasitelere göre tek seferde kurutabilirsiniz.

TanımÜrün KapasitesiKurutma Bölgesi Boyutu
1Tek Ünite ETHK-20 Kurutucu Isı Pompası ve Kurutma Kabini1500 kg / parti6000 * 2800 * 2200 mm
2Çift Ünite ETHK-20 Kurutucu Isı Pompası ve Kurutma Kabini3000 kg / parti12000 * 2800 * 2200 mm

Düşük sıcaklıkta başlanarak kurutma işlemine başlanır. Bilindiği üzere hızlı kurutmanın aksine yavaş yavaş kurutarak daha sonrasında daha verimli bir ürün elde edilmiş olacaktır. Ürün boyutları, ürünün kimyasal bileşimi, sıcaklık, havanın hızı, atmosfer basıncı vb. etmenlerde değişiklik gösterebileceği gibi kurutma süresi yaklaşık olarak 4 – 8 saat arasındadır. Kurutma işlemi sonunda kuruyan patlıcan soğutmaya alınmalıdır.

Ülkemizde kuruttuğumuz patlıcanlar Avrupa ve Afrika ülkelerine ihraç olmaktadır. Sebze kurutucu ısı pompaları ile piyasası olan ve kar getiren girişimler yeni bir iş fikri olabilir.

Meyve Sebze Kurutma Tesisi Nelerden Oluşur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.