KIŞIN MEYVE KURUTMA | Ekotec Isı Pompası & Gıda Kurutma Makineleri

KIŞIN MEYVE KURUTMA

meyve kurutma

Kış Meyveleri Nelerdir?

Kış mevsiminde yetişen meyveler yaza göre azalsa da her mevsimin ayrı bir özelliği vardır. Kışın vitamin deposu olarak aklımıza yer eden; mandalina, limon, portakal, greyfurt başta gelir. Vazgeçemediğimiz tatlar arasında kivi, muz, nar, kestane, ayva, elma, trabzon hurması (cennet elması )ve kış armudu yerini alır. Meyveler vitamin, potasyum ve lif yönünden zengin içeriklere sahip A, B ve C vitamini yönünden bizi kışın sert mizacına karşı koruyacak özelliktedir. Bir maddenin Ph değeri 7,4 ise o maddeyi ılıman ( yani ne sıcak mizaç ne de soğuk mizaç ) mizaç olarak tanımlayabiliriz. Kışın meyve kurutma işlemi güneşte kurutulacak ise yapılması mümkün değildir.

Meyvelerin Mizacı

İnsanlarda olduğu gibi her meyve ve sebzenin de mizacı vardır. Yediklerimiz mizacımızı değiştirir. Hangi meyvenin nasıl mizaca sahip olduğu aşağıda ki tabloda detaylı bir şekilde gösterilmiştir.

SOĞUK VE NEMLİ

  SOĞUK VE KURU

   SICAK VE NEMLİ

 SICAK VE KURU

PORTAKALEKŞİ NARTATLI ELMAMANGO
TATLI NAREKŞİ ELMAZEYTİNHURMA
MANDALİNAKİVİARMUTALIÇ
ÇİLEKLİMONMUZ AYVA
KİRAZGREYFURTDUT
ŞEFTALİKIRMIZI DUTİNCİR
ERİKBÖĞÜRTLENANANAS
KARPUZYENİ DÜNYAKAVUN
KAYISITRABZON HURMASI
KIZILCIKSİYAH ÜZÜM
HİNDİSTAN CEVİZİ

Meyvelerin Kurutarak Saklanması

Meyveleri kış mevsiminde saklamak uzun ömürlü olsa da yinede tüketebileceğimiz kadarını saklayabiliyoruz. Çoğu meyve kış mevsiminde ağaçta çürümeye yüz tutuyor. Eski insanlar meyve kurutma işlemi ile saklama yöntemini seçerler. Kış mevsiminde güneşin az olduğu günlerde, sobaların üstünde ya da köylerde ekmek fırınlarında kurutma işlemini yapılırdı. Killi topraktan yapılmış tuğla ile örülmüş fırınlar ısıyı uzun süre muhafaza ettiği için meyve ve sebze kurutmada kullanılırdı. Hızlı bir şekilde kurutulan meyve besin değeri yönünden her zaman daha zengin içeriğe sahiptir.

Kurutulan meyvelerin saklanması hacim yönünden daha az yer kaplar. Kuru meyveleri her zaman kullanabilirsiniz. Besin değeri daha yüksektir. Konserve yöntemiyle saklamak daha maliyetli olurken kurutma işlemi daha ekonomik hale gelir.

Meyve Kurutma Yöntemleri Nelerdir.

1-) Herkesin bildiği gibi doğal yöntem dediğimiz güneşe bırakılarak kurutma

2-) Ekmek fırınlarında kurutma

3-) Soba üzerinde kurutmak

4-) Evlerimizde fırınlarda kurutmak

5-) Endüstriyel tepsili kurutmak

6-) Meyve kurutma makinesi yardımıyla kabin sistemiyle kurutmak.

Kurutma işleminde amaç; nemin dışarı atılmasıdır. Meyve ve sebzede ki nemin % 10 oranında bırakılarak kurutulması. Kurutma işleminde zaman kaybetmeden kurutmak asıl amaçtır. Meyve ve sebzeler ne kadar çabuk kurutulursa o kadar lezzetleri ve vitamin değerlerini içinde barındırırlar. Kurutma işleminde ise hava akımı, nem taşımaya ve ısıyı iletmeye yarar.

Meyve Sebze Kurutma Makinesi ile Neler Kurutabiliriz?

MEYVE

SEBZE

BALIK VE ET

BİTKİ

DİĞER

PORTAKALDOMATESUSKUMRUNANEKUŞ YEMİ
NARYEŞİL BİBERHAMSİKEKİKKÖPEK MAMASI
MANDALİNAPATLICANİSTAVRİTKARABİBER
ÇİLEKBAMYADANA ETİKAKULETARHANA
KİRAZISPANAKKOYUN ETİTARÇINMAKARNA
ŞEFTALİSOĞANKUZU ETİPAPATYAERİŞTE
ERİKSARIMSAKNERGİSDOMATES SALÇASI
KARPUZKIRMIZI BİBERYASEMİNPASTIRMA
ELMAHAVUÇZENCEFİLPESTİL
MUZTURPKUŞKONMAZKABAK ÇEKİRDEĞİ
KİVİMANTARGÜLÇEKİRDEK
LİMONBROKOLİBİBERİYEFISTIK
GREYFURTKABAKKUŞBURNUNOHUT
DUTFASULYEKUŞ ÜZÜMÜ
BÖĞÜRTLENMISIR
YENİ DÜNYA
KAYISI
TRABZON HURMASI
HİNDİSTAN CEVİZİ
SİYAH ZEYTİN
KAVUN
ANANAS
YABAN MERSİNİ

Meyve Kurutma İşleminde Ön Hazırlık Çalışması

Kurutulacak meyveler olgunlaştığında sebzeler ise körpe iken toplanırsa daha iyi olur. Tabi meyve ve sebzeye göre değişkenlik gösterir. Sebzelerin yıkanması, sirkeli suda bekletilmesi dezenfekte amaçlı önemli. Bazıları sebzelerin çabuk kuruması için kaynar suda haşladıktan sonra kurutma kasalarına yerleştirerek kurutma işlemine başlıyor.

Meyvelerde ise kararma olmaması için ( kararan meyvelerde geçerli ) 10 dk süreyle tuzlu suda yada limonlu suda bekletilerek kararmaların önüne geçilir. Bazı meyvelerde ise çabuk kurumaları için kükürtleme işlemine tabi tutulur. Kükürtleme işlemi de bazı meyvelerde uygulanır. Doğal renklerini korumak, böcek oluşumunu engellemek ve kurumasını hızlandırmak.

Meyve ve Sebzelerin Kuruduğunu Nasıl Anlarız?

İlk defa kurutma işlemi yapıyorsanız, kuruma aşamasında, belli aralıklarla kontrol etmeliyiz. Kontrol edilecek meyve ve sebzenin kurutma kabininden çıktıktan sonra 10 dk kadar soğumaya bırakılması gerekir. Meyve sebze nasıl piştiğinde enfes kokular bırakıyorsa, kuruyan üründe aynı kokuya sahip olmalıdır. Elimize aldığımızda nem yapısı bırakmaması gerekir. Gevrek olurlar ve ellediğinizde çıtır çıtır sese sahiptirler.

Kurutulan Meyve ve Sebze Nasıl Saklanır

Kurutulmuş meyve ve sebzeler güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Rutubetten ve zararlı böceklerden koruyabilmek için, deliksiz teneke kutularda , cam kavanozlarda , parafinle kaplanmış karton kutulara yerleştirmek gerekir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.