KIŞ MEVSİMİNDE MEYVE VE SEBZE KURUTMA | Ekotec Yerli Malı Isı Pompası

KIŞ MEVSİMİNDE MEYVE VE SEBZE KURUTMA

Kış Meyveleri Nelerdir.

Kış mevsiminde yetişen meyveler yaza göre azalsa da her mevsimin ayrı bir özelliği vardır. Kışın vitamin deposu olarak aklımıza yer eden; mandalina, limon, portakal, greyfurt başta gelir. Vazgeçemediğimiz tatlar arasında kivi, muz, nar, kestane, ayva, elma, trabzon hurması (cennet elması )ve kış armudu yerini alır. Meyveler vitamin, potasyum ve lif yönünden zengin içeriklere sahip A, B ve C vitamini yönünden bizi kışın sert mizacına karşı koruyacak özelliktedir. Bir maddenin Ph değeri 7,4 ise o maddeyi ılıman ( yani ne sıcak mizaç ne de soğuk mizaç ) mizaç olarak tanımlayabiliriz.

Meyvelerin Mizacı

İnsanlarda olduğu gibi her meyve ve sebzenin de mizacı vardır. Yediklerimiz mizacımızı değiştirir. Hangi meyvenin nasıl mizaca sahip olduğu aşağıda ki tabloda detaylı bir şekilde gösterilmiştir.

SOĞUK VE NEMLİ

  SOĞUK VE KURU

   SICAK VE NEMLİ

 SICAK VE KURU

PORTAKAL EKŞİ NAR TATLI ELMA MANGO
TATLI NAR EKŞİ ELMA ZEYTİN HURMA
MANDALİNA KİVİ ARMUT ALIÇ
ÇİLEK LİMON MUZ  AYVA
KİRAZ GREYFURT DUT
ŞEFTALİ KIRMIZI DUT İNCİR
ERİK BÖĞÜRTLEN ANANAS
KARPUZ YENİ DÜNYA KAVUN
KAYISI TRABZON HURMASI
KIZILCIK SİYAH ÜZÜM
HİNDİSTAN CEVİZİ

Meyvelerin Kurutarak Saklanması

Meyveleri kış mevsiminde saklamak uzun ömürlü olsa da yinede tüketebileceğimiz kadarını saklayabiliyoruz. Çoğu meyve kış mevsiminde ağaçta çürümeye yüz tutuyor. Eski insanlar meyveleri kurutarak saklama yöntemini seçerler. Kış mevsiminde güneşin az olduğu günlerde, sobaların üstünde ya da köylerde ekmek fırınlarında kurutma işlemini yapılırdı. Killi topraktan yapılmış tuğla ile örülmüş fırınlar ısıyı uzun süre muhafaza ettiği için meyve ve sebze kurutmada kullanılırdı. Hızlı bir şekilde kurutulan meyve besin değeri yönünden her zaman daha zengin içeriğe sahiptir.

Kurutulan meyvelerin saklanması hacim yönünden daha az yer kaplar. Kuru meyveleri her zaman kullanabilirsiniz. Besin değeri daha yüksektir. Konserve yöntemiyle saklamak daha maliyetli olurken kurutma işlemi daha ekonomik hale gelir.

Kurutma Yöntemleri Nelerdir.

1-) Herkesin bildiği gibi doğal yöntem dediğimiz güneşe bırakılarak kurutma

2-) Ekmek fırınlarında kurutma

3-) Soba üzerinde kurutmak

4-) Evlerimizde fırınlarda kurutmak

5-) Endüstriyel tepsili kurutmak

6-) Kurutucu Isı Pompası yardımıyla kabin sistemiyle kurutmak.

Kurutma işleminde amaç; nemin dışarı atılmasıdır. Meyve ve sebzede ki nemin % 10 oranında bırakılarak kurutulması. Kurutma işleminde zaman kaybetmeden kurutmak asıl amaçtır. Meyve ve sebzeler ne kadar çabuk kurutulursa o kadar lezzetleri ve vitamin değerlerini içinde barındırırlar. Kurutma işleminde ise hava akımı, nem taşımaya ve ısıyı iletmeye yarar.

Kurutucu Isı Pompası ile Neler Kurutabiliriz

MEYVE

SEBZE

BALIK VE ET

BİTKİ

DİĞER

PORTAKAL DOMATES USKUMRU NANE KUŞ YEMİ
NAR YEŞİL BİBER HAMSİ KEKİK KÖPEK MAMASI
MANDALİNA PATLICAN İSTAVRİT KARABİBER
ÇİLEK BAMYA DANA ETİ KAKULE TARHANA
KİRAZ ISPANAK KOYUN ETİ TARÇIN MAKARNA
ŞEFTALİ SOĞAN KUZU ETİ PAPATYA ERİŞTE
ERİK SARIMSAK NERGİS DOMATES SALÇASI
KARPUZ KIRMIZI BİBER YASEMİN PASTIRMA
ELMA HAVUÇ ZENCEFİL PESTİL
MUZ TURP KUŞKONMAZ KABAK ÇEKİRDEĞİ
KİVİ MANTAR GÜL ÇEKİRDEK
LİMON BROKOLİ BİBERİYE FISTIK
GREYFURT KABAK KUŞBURNU NOHUT
DUT FASULYE KUŞ ÜZÜMÜ
BÖĞÜRTLEN MISIR
YENİ DÜNYA
KAYISI
TRABZON HURMASI
HİNDİSTAN CEVİZİ
SİYAH ZEYTİN
KAVUN
ANANAS
YABAN MERSİNİ

Kurutmada Ön Hazırlık Çalışması

Kurutulacak meyveler olgunlaştığında sebzeler ise körpe iken toplanırsa daha iyi olur. Tabi meyve ve sebzeye göre değişkenlik gösterir. Sebzelerin yıkanması, sirkeli suda bekletilmesi dezenfekte amaçlı önemli. Bazıları sebzelerin çabuk kuruması için kaynar suda haşladıktan sonra kurutma kasalarına yerleştirerek kurutma işlemine başlıyor.

Meyvelerde ise kararma olmaması için ( kararan meyvelerde geçerli ) 10 dk süreyle tuzlu suda yada limonlu suda bekletilerek kararmaların önüne geçilir. Bazı meyvelerde ise çabuk kurumaları için kükürtleme işlemine tabi tutulur. Kükürtleme işlemi de bazı meyvelerde uygulanır. Doğal renklerini korumak, böcek oluşumunu engellemek ve kurumasını hızlandırmak.

Meyve ve Sebzelerin Kuruduğunu Nasıl Anlarız?

İlk defa kurutma işlemi yapıyorsanız, kuruma aşamasında, belli aralıklarla kontrol etmeliyiz. Kontrol edilecek meyve ve sebzenin kurutma kabininden çıktıktan sonra 10 dk kadar soğumaya bırakılması gerekir. Meyve sebze nasıl piştiğinde enfes kokular bırakıyorsa, kuruyan üründe aynı kokuya sahip olmalıdır. Elimize aldığımızda nem yapısı bırakmaması gerekir. Gevrek olurlar ve ellediğinizde çıtır çıtır sese sahiptirler.

Kurutulan Meyve ve Sebze Nasıl Saklanır

Kurutulmuş meyve ve sebzeler güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Rutubetten ve zararlı böceklerden koruyabilmek için, deliksiz teneke kutularda , cam kavanozlarda , parafinle kaplanmış karton kutulara yerleştirmek gerekir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir