Isı Pompası Verimi ve Performansı | Ekotec Yerli Malı Isı Pompası

Isı Pompası Verimi ve Performansı

Isı pompası verimi, ısı pompasının en temel faydalarından biridir. Isı pompaları düşük sıcaklıkta ki enerjiyi yüksek sıcaklıkta ki enerjiye dönüştürerek ortama transfer görevini üstlenir. Hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompaları ısı üretmek yerine ısı transfer ettikleri için performansları %300 civarındadır. Yenilenebilir enerji sistemlerinden olan ısı pompası sistemleri bu bakımdan oldukça verimli sistemlerdir. Isı pompaları ile ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarımızı giderebiliriz.

1. COP ve SCOP Nedir?

COP faktörü ısı pompası verimi ölçümü için kullanılır. COP ifadesi Coefficient of Performance kelimesinin baş harflerinden oluşur ve Performans Katsayısı demektir. Isı pompası verimi Cop oranlarına bakılarak belirlenir.  COP, ısıtma kapasitesinin güç tüketimine bölünmesi ile bulunan değerdir.

Yerli üretim ısı pompalarımızda en yüksek verime ulaşmaya çalıştığımızdan dolayı Ekotec ısı pompası verimi COP oranlarına bakıldığında 3-6 kW arası değişmektedir. Isı pompasının yaktığı 1 kW enerjiye karşılık verdiği enerji yaklaşık 4 kW civarıdır. Isı pompası COP değeri ise vermiş olduğu enerjinin yakmış olduğu enerjiye oranı ile bulunur. COP değeri hesaplanabilmesi aynı değerlerde ölçülen ısıtma kapasitesi ve güç tüketimine ihtiyaç vardır. Örnek vermek gerekirse +7°C / +35°C şartlarında hesaplanan ısıtma kapasitesi +2°C/+35°C şartlarında hesaplanan elektrik tüketimi ile oranlanamaz. Bütün ısı pompaları standart olarak +7°C kaynak sıcaklığı ve + 35°C besleme suyu sıcaklığına göre test edilir. Eğer bu iki değer değişir ise otomatik olarak COP değerleri değişir ve dolayısıyla da elektrik tüketimleri de değişir.

Isıtmada sezonsal verimlilik SCOP ise yıllık ısıtma ihtiyacının, yıllık ısıtmada çekilen güç ile yardımcı konumlarda çekilen gücün toplamına bölünmesiyle bulunur. COP değerinden yola çıkılarak kolaylıkla SCOP değeri hesaplanabilir.

2. EER ve SEER Nedir ?

Isıtmada kullanılan COP değeri soğutma kısmı devreye girince değişmektedir. Isı pompalarının soğutma veriminin ölçümünde EER faktörü kullanılır. EER ifadesi ise Energy Efficiency Rating kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Enerji Verim Oranı anlamına gelmektedir. Isı pompasının soğutma verimi EER verimine bakılarak değerlendirilir. EER değeri, soğutma kapasitesinin güç tüketimine bölünmesi ile bulunur.

Isı pompası soğutma yaparken yaktığı 1 kW enerjiye karşılık verdiği değer yaklaşık 3 kW civarıdır. Isı pompası soğutma değeri olan EER faktörü, tıpkı COP gibi aynı değerlerde test edilen soğutma kapasitesinin yaktığı güç tüketimine bölünmesi ile bulunur. Burada ki tüm değerler COP ve EER için saat cinsindendir. Yani gördüğümüz ısıtma kapasitesi, soğutma kapasitesi, güç değerleri saat cinsindendir. Aynı zamanda bulunan EER ve COP değerleri de saatlik verdiği verimlerdir.

Soğutmada sezonsal verimlilik yani SEER yıllık soğutma ihtiyacının, yıllık soğutmada çekilen güç ile yardımcı konumlarda çekilen gücün toplamına bölünmesiyle elde edilir. EER değerinden yola çıkılarak kolaylıkla SEER değeri hesaplanabilir.

3. Isı Pompası Verimi

Isı pompalarının diğer ısıtıcılardan farkı verimlerinin oldukça yüksek olmasıdır. Isı pompaları 1 kW enerji çeker yerine 4 kat enerji verirken elektrikli ısıtıcılarda bu durum 1 kW enerji çekerken 1 kW enerji verir. Böylelikle ısı pompası ile daha az güç tüketimi ile daha fazla verim verir. Bu durumu basit bir örnekle anlatmak gerekirse bir odanın içerisine koyulan 4 kW ısıtma kapasiteli ısı pompası 1 kW yakar iken aynı verimi vermesi için 4 tane 1 kW gücünde ufo koymalıyız. Birinin yaktığı enerji 1 kW iken diğerinin yaktığı enerji 4 kW tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir