images/breadcrumb/blogBreadcrumb.jpg" ?>

Isı Pompası Verimi ve Performansı

COP, EER, SCOP, SEER değerleri nelerdir ? Bu değerler ile ısı pompası verimi ve performansı nasıl anlaşılır ?

Isı Pompası Verimi ve Performansı

Isı pompası verimi, ısı pompasının en temel faydalarından biridir. Isı pompaları düşük sıcaklıkta ki enerjiyi yüksek sıcaklıkta ki enerjiye dönüştürerek ortama transfer görevini üstlenir. Hava, su ve toprak kaynaklı ısı pompaları ısı üretmek yerine ısı transfer ettikleri için performansları %300 civarındadır. Yenilenebilir enerji sistemlerinden olan ısı pompası sistemleri bu bakımdan oldukça verimli sistemlerdir. Isı pompaları ile ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarımızı giderebiliriz.

1. COP ve SCOP Nedir?

COP faktörü ısı pompası verimi ölçümü için kullanılır. COP ifadesi Coefficient of Performance kelimesinin baş harflerinden oluşur ve Performans Katsayısı demektir. Isı pompası verimi Cop oranlarına bakılarak belirlenir.  COP, ısıtma kapasitesinin güç tüketimine bölünmesi ile bulunan değerdir.

 

Yerli üretim ısı pompalarımızda en yüksek verime ulaşmaya çalıştığımızdan dolayı Ekotec ısı pompası verimi COP oranlarına bakıldığında 3-6 kW arası değişmektedir. Isı pompasının yaktığı 1 kW enerjiye karşılık verdiği enerji yaklaşık 4 kW civarıdır. Isı pompası COP değeri ise vermiş olduğu enerjinin yakmış olduğu enerjiye oranı ile bulunur. COP değeri hesaplanabilmesi aynı değerlerde ölçülen ısıtma kapasitesi ve güç tüketimine ihtiyaç vardır. Örnek vermek gerekirse +7°C / +35°C şartlarında hesaplanan ısıtma kapasitesi +2°C/+35°C şartlarında hesaplanan elektrik tüketimi ile oranlanamaz. Bütün ısı pompaları standart olarak +7°C kaynak sıcaklığı ve + 35°C besleme suyu sıcaklığına göre test edilir. Eğer bu iki değer değişir ise otomatik olarak COP değerleri değişir ve dolayısıyla da elektrik tüketimleri de değişir.

 

Isıtmada sezonsal verimlilik SCOP ise yıllık ısıtma ihtiyacının, yıllık ısıtmada çekilen güç ile yardımcı konumlarda çekilen gücün toplamına bölünmesiyle bulunur. COP değerinden yola çıkılarak kolaylıkla SCOP değeri hesaplanabilir.

2. EER ve SEER Nedir ?

Isıtmada kullanılan COP değeri soğutma kısmı devreye girince değişmektedir. Isı pompalarının soğutma veriminin ölçümünde EER faktörü kullanılır. EER ifadesi ise Energy Efficiency Rating kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Enerji Verim Oranı anlamına gelmektedir. Isı pompasının soğutma verimi EER verimine bakılarak değerlendirilir. EER değeri, soğutma kapasitesinin güç tüketimine bölünmesi ile bulunur.

Isı pompası soğutma yaparken yaktığı 1 kW enerjiye karşılık verdiği değer yaklaşık 3 kW civarıdır. Isı pompası soğutma değeri olan EER faktörü, tıpkı COP gibi aynı değerlerde test edilen soğutma kapasitesinin yaktığı güç tüketimine bölünmesi ile bulunur. Burada ki tüm değerler COP ve EER için saat cinsindendir. Yani gördüğümüz ısıtma kapasitesi, soğutma kapasitesi, güç değerleri saat cinsindendir. Aynı zamanda bulunan EER ve COP değerleri de saatlik verdiği verimlerdir.

Soğutmada sezonsal verimlilik yani SEER yıllık soğutma ihtiyacının, yıllık soğutmada çekilen güç ile yardımcı konumlarda çekilen gücün toplamına bölünmesiyle elde edilir. EER değerinden yola çıkılarak kolaylıkla SEER değeri hesaplanabilir.

3. Isı Pompası Verimi

Isı pompalarının diğer ısıtıcılardan farkı verimlerinin oldukça yüksek olmasıdır. Isı pompaları 1 kW enerji çeker yerine 4 kat enerji verirken elektrikli ısıtıcılarda bu durum 1 kW enerji çekerken 1 kW enerji verir. Böylelikle ısı pompası ile daha az güç tüketimi ile daha fazla verim verir. Bu durumu basit bir örnekle anlatmak gerekirse bir odanın içerisine koyulan 4 kW ısıtma kapasiteli ısı pompası 1 kW yakar iken aynı verimi vermesi için 4 tane 1 kW gücünde ufo koymalıyız. Birinin yaktığı enerji 1 kW iken diğerinin yaktığı enerji 4 kW tır.

 

“ISI POMPASI VERİMİ VE PERFORMANSI” TE BİR DÜŞÜNCE

Muvaffak GOZAYDIN diyor ki:

Eh yani siz de kw ile kwh arasındaki farkı belirtmezseniz ben ne diyeyim. Bunu cahil gazeteciler hep yapıyor . Siz yapmayın .
Şunu millete hala anlatamadınız . Isı pompası bir kombi gibi bir ısı kaynağı değildir .
Isı pompası , adı üstünde ısıyı bir yerden bir yere pompalar .
Tabii bedava olan ısıyı pompalarsa bize de çok ucuza gelir .
Isı pompası havadaki ısıyı alıp evin içine pompalar , aynı su gibi .
Pompalamak için ise yine enerji lazım . Ama ne kadar . 100 kws lık enerjiyi pompalamak için 25 kwh lık enerji lazımdır . Yani yılda 1.000 lira doğal gaz yerine 250 lira elektrik parası ödeyeceksiniz .
havadaki enerji bedava . Birde topraktaki enerjiyi alıp evin içine pompalamak var . Yanlız bu daha zor ve daha fazla ilk yatırım gerektiriyor . Fakat pompalama maliyeti 25 kwh yerine yarı yarıya ( ??) az . Fakat ilk yatırım çok fazla . Bu yüzden kullanılmıyor . Havadan ısı pompalayan pompanın maliyeti kaç .
Yukardaki örnekteki gibi 1.000 yerine 250 lira verecekseniz yılda 750 TL tasarruf edeceksiniz .
Genelde bir yatırım 5 yıldakendini geri ödemelidir veya yıllık faiz getiriisi % 20 olmalıdır .
O halde 750 x 5 = 3.750 TL ya pompa alırsak iyidir . Dikkat bu yıllık ısı gideriniz 1.000 lira ise .
Yıllık doğal gaz gideriniz 10.000 lira ise yapabileceğiz yatırım 37.500 lira olur . Piyasadaki fiatlar bunun biraz altında tavsiye ederim . Sayın yetkililer . Dediklerim doğru mu ? Doğru ise ben de alacağım .