images/breadcrumb/blogBreadcrumb.jpg" ?>

ISI POMPASI NERELER DE KULLANILIR ?

Isıtma ve soğutma ihtiyaçlarının karşılanmasına yarayan sistem olan ısı pompaları genellikle nereler de kullanılır ?

Isı Pompası Kullanım Alanları

Isıtma ve soğutma ihtiyaçlarının karşılanmasına yarayan sistem olan ısı pompaları genellikle müstakil evler, konutlar, iş yerleri, ofisler, fabrikalar, hastaneler, havuzlar, çiftlikler, seralar ve kurutma tesisleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Müstakil Ev ve Apartman Daireleri

Isı pompası sistemine sahip ısıtma ve soğutma cihazları ülkemizde birçok müstakil ev ve apartman dairesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem apartman dairelerinde hem de müstakil evlerde rahatlıkla kullanılabilen hava kaynaklı ısı pompaları, bu alanlarda en çok tercih edilen ısı pompası çeşididir. Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları ise daha çok arazi uygunluğu sebebiyle müstakil evlerde tercih edilmektedir.

İş Yerleri ve Ofisler

İş yeri ve ofis ortamlarında genellikle ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hava kaynaklı ısı pompaları kullanılmaktadır. Sıcak su ihtiyacı bulunmayan iş yeri ve ofislerde ise su kaynaklı sistemler kullanılabilmektedir.

Fabrikalar

Endüstriyel sektörün olmazsa olmazı fabrikalarda personelin ısı konforunu yüksek seviyede tutabilmek için en iyi iklimlendirme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu durum göz önüne alındığında ısı pompası sistemine sahip ısıtma ve soğutma cihazları fabrikalar için iyi bir çözüm sunmaktadır. Verimlilik açısından değerlendirildiğinde yüksek verimi sebebiyle fabrikalarda genel olarak sudan havaya ısı pompaları kullanılmaktadır.

Havuzlar

Özellikle havaların soğuduğu dönemlerde havuzlar için ısıtma ihtiyacı oluşmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi ve havuzların yılın tüm zamanlarında aynı konforda kullanılabilmesi için suyun ısıtılması gerekmektedir. Isı pompası havuz suyunun istenilen ısıtılarak istenilen dereceye gelmesini sağlamaktadır. Havuz suyunun ısıtılmasında genellikle hava kaynaklı ısı pompaları kullanılmaktadır.

Hastaneler

Hastaneler genellikle ısı konforunun yüksek olduğu mekanlar arasında yer almaktadır. Özellikle hastalar açısından ısı konforu oldukça önemlidir. Hastanelerde gerekli olan ısı konforunu yakalayabilmek için ısıtma ve soğutma işlemleri genellikle hava kaynaklı veya su kaynaklı ısı pompaları ile gerçekleştirilmektedir. Tedavi süreçlerinde ise daha çok hava ve su soğutmalı chiller sistemleri kullanılmaktadır.

Çiftlikler

Isı pompası kullanımı birçok çiftlikte, özellikle de tavukların gelişimi açısından önemli olan ortam sıcaklığının istenilen seviyede tutulabilmesi amacıyla tavuk çiftliklerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çiftlik ortamlarındaki verimi nedeniyle bu alanlarda genel olarak sudan havaya ısı pompaları tercih edilmektedir.

Seralar

Seralarda özellikle kış aylarında düşük derecedeki sıcaklılar ve buna bağlı olara ortaya çıkan don olayları sebebiyle ısı pompası sistemleri kullanılmaktadır. Isı pompalarının kullanılmasındaki amaç don olaylarını engelleyerek bitkinin en sağlıklı şekilde en uygun sürede yetişmesini sağlamaktır. Seralarda en çok tercih edilen ısıtma sitemi sağladığı yüksek verim sebebiyle sudan havaya ısı pompası sistemleridir.