Isı Pompası Kullanım Alanları | Ekotec Isı Pompası & Gıda Kurutma Makineleri

Isı Pompası Kullanım Alanları

ısı pompası mı? Klima mı?

Bu makalede ki değineceğimiz nokta olan ısı pompası kullanım alanları konumuza giriş yapmadan öncelikle ısı pompasını tekrar tanıyalım. Isı pompası en kısa tanımıyla düşük sıcaklıktaki ısı kaynağını yüksek sıcaklıkta ki ısı kaynağına taşıyan sistemlerdir. Evlerimizde kullandığımız buzdolabı, ısı pompası çalışma mantığının ters mantığında çalışmaktadır. Hatta saç kurutma makinelerini de havadan havaya ısı pompalarına örnek verebiliriz.

Isı pompası yeni teknoloji değildir. Dünya’da on yıllardır kullanılmaktadır. Isı pompası kullanımı ülkemizde de zaman ilerledikçe ve teknolojinin gelişmesiyle artmaktadır. Isı pompası teknolojisini yeni tanıyanlar “ısı pompası kullanım alanları nelerdir ?” sorusunu merak etmektedir. Biz de bu yazımızda ısı pompası kullanım alanları konumuzdan bahsedeceğiz.

1. Müstakil Evler – Villalar

Konutlar için ısı pompası

Müstakil evler ve villalarda ısı pompası kullanımı oldukça yaygın kullanılır. Özellikle ülkemizde ki ılıman kesimde hava kaynaklı ısı pompası sistemleri evlerde çok sayıda tercih edilir. Müstakil evi olanların diğer sıklıkla tercih ettiği ısı pompaları da su veya toprak kaynaklı ısı pompasıdır. Isı pompası kullanılacak alan yakınlarında sondaj suyu, kuyu suyu, dere suyu, deniz suyu, göl suyu vb. donmayan su kaynağı olanların tercihi su kaynaklı ısı pompası iken müstakil evin içerisinde bulunduğuarazi ye toprak kaynaklı ısı pompası sistemini döşetmek isteyenler de bulunmaktadır.

2. İşyerleri – Ofisler

İş yerleri için ısı pompası

İşyerlerinin ve ofis alanlarında genel olarak ısıtma ve soğutma ihtiyacı düşük ihtimalle de sıcak su ihtiyacıdoğmaktadır.Bu ihtiyaçları karşılayan ve en yaygın kullanılan sistem olan yüksek kapasiteli hava kaynaklı ısı pompalarıdır. Sıcak su ihtiyacı oluşmayacak durumlarda ise yalnızca ısıtma ve soğutma gerçekleşecek durumlarda ise su kaynaklı sistemler kullanılır.

3. Havuzlar

Havuz için ısı pompası

Havuz ısıtma, en çok talep edilen ihtiyaçlardan bir tanesidir. Isı pompası kullanımı ile havuzları dört mevsim kullanmak mümkündür. Burada çoğunlukla inverter tip hava kaynaklı ısı pompası sistemleri kullanılmaktadır.

4. Fabrikalar

Fabrika için ısı pompası

Fabrikalar endüstriyel sektörün baş yapı taşlarındandır. Üretim bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmazıdır. Üretimde çalışan personellerin ısı konforunun sağlanması için fabrikaların iklimlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Fabrikalarda çoğunlukla sudan havaya ısı pompası grubu kullanılmaktadır. Bu ısı pompalarının kullanılmasının sebebi direk mahale üflüyor olmasıdır. Sudan havaya ısı pompaları ile ısıtma ve soğutma ihtiyacı karşılanabilir.

5. Hastaneler

Hastane için ısı pompası

Her gününü yoğun ve stres altında geçirilen hastane çalışanları ve bu hizmetten yararlanan hasta ve yakınlarının ısı konforu için hastane ısıtması ve soğutmasında yaygın olarak su soğutmalı chillerler ile hava kaynaklı ısı pompaları veya su kaynaklı ısı pompaları kullanılmaktadır.

6. Seralar

Sera için ısı pompası

Seralar, don olaylarından oldukça fazla etkilenmektedir. Bu durumlardan korunmak ve bitkinin yetişmesi için gereken ortam sıcaklığını sağlamak için sera ısıtması olmazsa olmazdır. Seralarda sudan havaya ısı pompası sistemleri kök ısıtma da ortam ısıtmada da oldukça başarılı olup en çok tercih edilen ısı pompası çeşididir.

7. Çiftlikler

Tavuk çiftliği için ısı pompası

Özellikle tavuk çiftliklerinde hayvanın büyüme aşamasında çiftlik içerisinin sıcak olması gerektiğinden tavuk çiftliklerinde ısıtma sistemleri her daim kullanılmaktadır. Sudan havaya ısı pompası kullanımı mahalin farklı yerlerine yerleştirerek ısıtma sağlanır.

8. Kurutma Tesisleri

Kurutma tesisler için ısı pompası

Kurutma önemli bir endüstriyel işlemdir. Kurutma yöntemlerinin arasında en verimli olan kurutma yöntemi ısı pompalı kurutma yöntemidir. Kurutucu ısı pompası gıda kurutma tesislerinde kullanılması oldukça yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir