Isı pompası mı Klima mı? | Ekotec Yerli Malı Isı Pompası

Isı pompası mı Klima mı?

Isı pompası mı Klima mı

Sıcak bir binayı soğutmak istediğinizde büyük ihtimalle aklınıza ilk tercih olarak ısı pompası gelmiyordur. Doğrusu klima kuruşlarınıza sıkı sıkıya bağlı değilseniz aklınıza ilk gelen tercih olacaktır. Yada pencereyi açmayı düşünebilirsiniz. Fakat şu bir gerçektir ki bazı durumlarda ısıtma ve soğutma sistemlerini ayırmayı tercih edebilirsiniz. Isı pompası ısıtma ve soğutma işlevini aynı anda yapabilen cihazlardır.

Isı pompası en basit tabiriyle sıcaklığı bir yerden başka bir yere küçük bir enerji kullanarak taşıyan cihazlardır. Mantığı aslında bu kadar basittir.  Isı pompaları havadaki yada topraktaki sıcaklığı çekerek bir ev yada ofisi ısıtmak için kullanılabilir. Tersi de mümkündür, herhangi bir ortamı soğutmak için de kullanılmaktadır. Aslında klimanın çalışma mantığını bilen birisi ısı pompasının çalışma mantığının da çoğunu biliyor demektir. Bunun nedeni klimaların ve ısı pompalarının çok benzer şekilde çalışmalarıdır.

Isı pompasının bir HVAC (Heating, Ventilating and Air Conditioning (Isıtma, Soğutma ve Havalandırma) sistemine karşı en büyük avantajı evinizi ısıtmak ve soğutmak için ayrı ayrı sistem kurmak zorunda olmamanızdır. Isı pompaları inanılmaz tasarruflu cihazlardır çünkü ısıyı sadece transfer ederler, ısı oluşturmak için herhangi bir yakıt kullanmazlar. Bu nedenle ısı pompaları yenilenebilir enerji sınıfına dahil etmektedir ve yeşil enerji cihazlarından sayılmaktadırlar. Ayrıca ısı pompası sadece binaları ısıtmak veya soğutmak için kullanılmazlar. Aynı zamanda meyve sebze kurutucu ısı pompaları, hatta yüzme havuzlarını ısıtabileceğiniz ısı pompaları vardır.

Isı pompaları ılıman iklimlerde en iyi şekilde çalışırlar. Eğer iliklerinize kadar soğuğu hissettiğiniz bir yerde yaşamıyorsanız bu cihazlar her ay paranızı tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Yerli üretim Ekotec ısı pompalarını tercih ederseniz kurulum maliyetlerinde de indirim sağlamanız mümkündür.

 

 

Isı pompası mı Klima mı?” te bir düşünce

  1. Seda Kaya diyor ki:

    Isı pompaları belki ilk kurulum maliyetleri yüksek olabilir ancak daha sonrasında elektrik tüketimi konusunda daha cimri. O yüzden ben ısı pompası diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat