Isı Pompası Sistemleri | Ekotec Isı Pompaları

Isı Pompası Sistemleri

ısı pompası sistemleri

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ısı pompası sistemleri tasarruf için birebirdir. Enerjiyi en verimli şekilde kullanır. Bu nedenle ısı pompasına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Ancak yine de elektrikli ısıtıcı ve klima insanlara daha tanıdık geldiğinden ısı pompası hakkında fazla bilgi sahibi değildirler. Bu satın alma rehberini hazırlama amacımız enerji faturanızı önemli ölçüde azaltacak olan ısı pompasına sizi daha aşina hale getirmektir.

Klima cihazına benzer şekilde, ısı pompası sistemleri, hem ısıtma hem de soğutma için yakıt yerine soğutma ilkelerini kullanır. Soğutma modunda, neredeyse bir klima gibi çalışır, içeriden ısı çıkartır ve açık havada dışarı atar. Ancak, ısıtma moduna geçildiğinde, bu süreç tersine çevrilir ve sıcak hava adeta sürüklenir. Isı pompası nasıl çalışır ve ısı pompası maliyeti ilgili makalelerimizi daha detaylı bilgi edinmek için okuyabilirsiniz.

Isı Pompası Sistemleri Evinize Uygun mu?

Isı pompası enerji faturalarınızda düşüş sağlayacaktır dedik ancak bu bazı faktörlere de bağlıdır. Bu faktörler bulunduğunuz yerin iklimi, bölgenizdeki yaygın yakıt türü ve evinizdeki yalıtım ve diğer enerji verimliliği özellikleridir.

Doğruyu söylemek gerekirse ısı pompaları çok soğuk iklimler için mükemmel değildir. En etkili oldukları zamanlar ısıtma modunda enerji tasarrufu sağlamasındadır. Bununla birlikte, soğuk iklimlerde, evin sıcaklığı dışarıdaki sıcaklıktan aşağıya düştükçe daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyar; ancak ısı pompası düşük dış sıcaklıklarda daha az verimli çalışmaktadır. Normalde 30 ila 45 derece F ( -1 derece ile arasında 7 derece arası ) değişen “denge noktası” olarak adlandırılan bir sıcaklığın altında, ek ısı gerektirmekte ve bu da elektrikle ısıtmanın başladığı anlamına gelmektedir.

Ancak şu da bir gerçektir ki eğer elektrikli ısıtıcı yada kömür kullanıyorsanız ısı pompası ile aynı paraya 1 yada 2 buçuk kat daha fazla ısınabilirsiniz. Bu nedenledir ki ısı pompası almaya karar vermeden önce bir analiz yapmanızda fayda vardır. Hangisi benim için daha uygun. Doğalgaz mı, klima mı, elektrikli ısıtıcı mı yoksa ısı pompası mı. Ayrıca evinizin yalıtma sistemi ne durumda. Elektrik kanalları ısı pompası için uygun mu. Enerji faturalarınızda ne kadarlık bir tasarruf meydana gelecek. Bütün bu analizleri  sizinle birlikte yapıyor ve size en uygun olanı söylüyoruz. Bunun için bize ulaşmanız yeterli..

Isı pompası almaya karar verdikten sonra en uygun ısı pompası hangisidir sorusuyla karşılaşırsınız. Bir ısı pompasını diğerinden daha verimli yapan şey nedir? Cevap, havayı ısıtmak ve dağıtmak için gelişmiş teknolojiyi kullanan çeşitli seçeneklere sahip olmalarıdır. Örneğin, en verimli ısı pompaları değişken kapasiteli kontrollere sahiptir. Sistemin her zaman tam kapasitede çalıştırılması yerine, bu kontroller evinizin ısıtma ve soğutma yükü gereksinimlerine belirli bir zamanda uyum sağlamak için kompresörü koordine eder. Nadiren tam hızda çalıştıkları için, ısı pompaları daha sessizdir, size uzun süreyle para kazandırdıklarından söz etmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat