Isı Pompaları Mı? Klimalar Mı? | Ekotec Isı Pompaları

Isı pompaları mı? Klima mı?

Sıcak bir binayı soğutmak istediğinizde büyük ihtimalle aklınıza ilk tercih olarak ısı pompaları gelmiyordur. Doğrusu klima her zaman aklınıza ilk gelen ilk tercih olacaktır. Yada pencereyi açmayı düşünebilirsiniz. Fakat şu bir gerçektir ki bazı durumlarda ısıtma ve soğutma sistemlerini ayırmayı tercih edebilirsiniz. Isı pompası da klimalar gibi ısıtma ve soğutma işlevini aynı anda yapabilen cihazlardır.

Isı pompası en basit tabiriyle sıcaklığı bir yerden başka bir yere az bir enerji kullanarak taşıyan cihazlardır. Mantığı aslında bu kadar basittir.  Isı pompaları havadaki yada topraktaki sıcaklığı çekerek bir ev yada ofisi ısıtmak için kullanılabilir. Tersi de mümkündür, herhangi bir ortamı soğutmak için de kullanılmaktadır. Aslında klimanın çalışma mantığını bilen birisi ısı pompasının çalışma mantığının da çoğunu biliyor demektir. Bunun nedeni klimaların ve ısı pompalarının çok benzer şekilde çalışmalarıdır. Hava kaynaklı, toprak kaynaklı , su kaynaklı pompalar ile ısıtma ve soğutma yapabilirsiniz. Kullanım alanlarınıza ve bölgenize göre hangisi size uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

Isı pompasının bir HVAC (Heating, Ventilating and Air Conditioning (Isıtma, Soğutma ve Havalandırma) sistemine karşı en büyük avantajı evinizi ısıtmak ve soğutmak için ayrı ayrı sistem kurmak zorunda olmamanızdır. Isı pompaları inanılmaz tasarruflu cihazlardır çünkü ısıyı sadece transfer ederler, ısı oluşturmak için herhangi bir yakıt kullanmazlar. Isı pompaları kapasitelerine ve verimliliklerine göre enerji harcarlar.
Bu nedenle ısı pompaları yenilenebilir enerji sınıfına dahil etmektedir ve yeşil enerji cihazlarından sayılmaktadırlar. Ayrıca ısı pompası sadece binaları ısıtmak veya soğutmak için kullanılmazlar. Aynı zamanda meyve sebze kurutma da , sera ısıtmada, hatta yüzme havuzlarını ısıtma imkanı sağlar.

Isı pompaları ılıman iklimlerde en iyi şekilde çalışırlar.Yaşadığınız bölgede doğalgaz yoksa, doğalgazı beklemenize gerek kalmaz. Doğalgaza gelen zamları düşünmeden ısı pompası ile tanışabilirsiniz. Isı pompaları çalışmaları esnasında insan sağlığına zararlı karbondioksit gaz üretmezler. Çevreci ve güvenlidir. Patlayıcı ve yanıcı gaz bulundurmadıklarından patlama riskleri yoktur. Isı pompasında kullanılan gazlar zehirleme ve yanma etkisi yaratmaz. Gaz atığı için baca gerektirmez. Eğer iliklerinize kadar soğuğu hissettiğiniz bir yerde yaşamıyorsanız bu cihazlar her ay paranızı tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Enerjisini doğadan aldığı için çok eksi (-15 ) derecelere düşen yerlerde kullanımı çok elverişli değildir. Soğuk iklimlerde -10 derecelere kadar ısı pompası verimli çalışır. Defrost modu otomatik olarak devreye girerek cihaz kendini korumaya alır.  Yerli üretimde 20 yıllık tecrübesiyle https://www.ekotec.com.tr sayfamızdan Ekotec ısı pompalarını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir