Hava Kaynaklı Isı Pompası Nedir?

Çoğu ev ısıtma sistemleri ya fosil yakıt yakar ya da elektriği ısıya dönüştürür. Ancak ısı pompaları farklıdır çünkü ısı üretmezler. Bunun yerine, doğada mevcut olan ısı enerjisini dışarıdan evinize taşırlar.

Isı pompaları, ısıtma, soğutma ve sıcak su konforunu tek bir cihazda kullanıcılara sunar. Kolay kurulum ve uygun kurulum maliyeti olması sebebiyle su ve toprak kaynaklı ısı pompalarından daha çok tercih edilir.

Isı pompası sistemleri güneş enerji entegreli çalıştığı taktirde çok daha düşük maliyetli çalıştırılabilir.

Ekotec-EVI-DC-Inverter-10-kw-hava-kaynaklı-ısı-pompası

Isı Pompası Faydaları

Hava Kaynaklı Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Hava kaynaklı ısı pompaları, evimizi ısıtmak için tersine çalışan bir buzdolabı gibi çalışır. Hava kaynaklı ısı pompaları dış ortama koyulduğunda düşük sıcaklıklarda bile üzerinde bulunduğu fan sayesinde dışardan havayı toplar.

Isı Pompası Çalışma Prensibi

Hava Kaynaklı Isı Pompası Evim İçin Uygun Mu?

Hava kaynaklı ısı pompası müstakil evler, daireler, villalar, işyerleri gibi ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacı olan her yerde kullanılabilir. Ama yine de seçim yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okumakta fayda var.

 • Toprak kaynaklı ısı pompası kullanımı için yeterli yer yoksa yada su kaynaklı ısı pompası kullanımı için uygun su kaynağı (sondaj suyu, kuyu suyu, baraj suyu, göl suyu gibi) yoksa yada bunlar dışında varsa bile bu montaj maliyetlerine girmek istemiyorsanız hava kaynaklı ısı pompası kullanılabilir.
  Hava kaynaklı ısı pompası montajı için gerekli tek şey, iyi hava akışı sağlayabileceği eve yakın bir dış ortamda ki duvara montajını yapmaktır.
 • Isı pompaları, iç ve dış sıcaklıklar arasında daha az fark olduğunda en iyi şekilde çalışır. Tıpkı buzdolabınızın sıcak havalarda daha çok çalışması gibi.
  Yani bulunduğunuz bölge kışı oldukça sert geçiriyor ise hava kaynaklı ısı pompası toprak veya su kaynaklı gibi verim sağlamaz. Yine de hava kaynaklı ısı pompası seçilecekse bile türüne dikkat edilmelidir. On off kompresörlü hava kaynaklı ısı pompaları maksimum -10 °C ye kadar çalışırken, EVI DC Inverter kompresörlü hava kaynaklı ısı pompaları -25 °C ye kadar sorunsuz çalışabilir.
 • Doğalgazın henüz olmadığı yerlerde de hava kaynaklı ısı pompaları kullanılabilir.

Hava Kaynaklı Isı Pompası Serimiz

Ekotec EVI DC Inverter Isı Pompası – Monoblok

 • A++ enerji sınıfı
 • DC Inverter EVI kompresör ile -25°C ye kadar sorunsuz çalışma
 • Monoblok sistem ile kolay montaj
 • 60 desibel kadar düşük ses seviyesi
 • Wi-fi bağlantısı ile android telefonlardan kontrol imkanı
 • 10kW’dan 18kW’a kadar kompakt üniteler mevcuttur.
Detayları Görüntüle

Ekotec Hava Kaynaklı Isı Pompası – Monoblok

 • -10 °C ve 45 °C sıcaklıktaki hava şartlarında verimli çalışma
 • Monoblok ünite ile yer tasarrufu
 • Kaskad sistem ile büyük kapasiteli projelere cevap verebilme
 • 24kW’dan 70kW’a kadar kompakt üniteler mevcuttur.
Detayları Görüntüle

Ekotec Hava Kaynaklı Isı Pompası – Monoblok (Yatay Seri)

 • Benzersiz tasarım
 • Monoblok ve split seçeneği
 • -10°C ve 45°C sıcaklıktaki hava şartlarında verimli çalışma
 • 10kW’dan 21kW’a kadar kompakt üniteler mevcuttur.
Detayları Görüntüle

Yerden Isıtma Mı Yoksa Radyatör Mü Kullanmalıyım?

Hem yerden ısıtma hem radyatörler hem de fan-coiller bir ısı pompasıyla eşleştirilebilir, ancak dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır.
Hangi seçeneği seçerseniz seçin, ısı pompası kullanmak verim sağlayacaktır.

Yerden Isıtma

Hava kaynaklı ısı pompaları, sürekli olarak düşük sıcaklıklar üretirken en verimli şekilde çalışır.

Yerden ısıtma sistemi, evinizi ısıtmak için tüm zemin alanında dolaşan yaklaşık 40-45°C su kullanır. Buna karşılık, geleneksel bir radyatör sisteminin odayı/odaları çok daha küçük bir yüzey alanı kullanarak ısıtmak için çok daha sıcak, 70-80°C civarında su kullanması gerekir.

Bu nedenle, bir hava kaynaklı ısı pompasını yerden ısıtma ile entegre etmek, ısı pompası sisteminizden maksimum faydayı elde etmenizi sağlayan tercih edilen kombinasyondur.

Bu yüzden hiç tesisat kurulmamış yeni bir binada yerden ısıtma sistemlerinin kurulmasını öneririz.

ısı pompası ile radyatör kullanımı

Radyatör

Eviniz inşaat aşamasında değil ise hali hazırda kullanılıyorsa bozulmayı en aza indirmek veya maliyetlerden tasarruf etmek için radyatör kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Radyatörler tercih edilen seçenekse, ısı pompalarıyla ilişkili daha düşük su akış sıcaklıklarına göre boyutlandırılması gerekeceği akılda tutulmalıdır. Bu, genellikle bir gaz veya akaryakıt kazanı ile kullanılanların iki katı büyüklüğünde oldukları anlamına gelir.

Fan Coil

Isı pompaları bilindiği üzere sadece ısıtma sağlamak için değil aynı zamanda soğutma da yapılabilir.

Fan coil ise bu ihtiyaca çözüm olur. Yerden ısıtma veya radyatörler ile sadece ısıtma işlevini sağlarken fan coiller ile hem ısıtma hem soğutma ihtiyacınızı aynı anda karşılayabilirsiniz.

Duvar tipi ve tavan tipi (gizli tip) olmak üzere genelde iki çeşittir. Odanın m² sine göre hesaplanır.

Evinizde mevcut olarak yerden ısıtma veya fan coil var ise olan tesisatınızı hiç bozmadan sisteme fan coilleri de ilave edebilirsiniz. Soğutma yapmak istediğiniz odalara salon, yatak odası gibi fan coil takarak ısı pompalarının yazın soğutma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

ısı pompaları ile fan coil kullanımı

 

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacın var?

Aşağıdaki formu doldurarak ısı pompası fiyatları hakkında bilgi alabilir, hala kafanızda kalan soru işaretlerini giderebilirsiniz. Satış ekiplerimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.