Gıda, Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemlerinin Karşılaştırılması | Ekotec Yerli Malı Isı Pompası

Gıda, Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemlerinin Karşılaştırılması

EKOTEC ISI POMPASI KURUTMA YÖNTEMİ VE DİĞER KURUTMA YÖNTEMLERİNDEN FARKI (1)

EKOTEC Isı pompası kurutucuları, kurutma havasından nemi yoğunlaştırarak egzoz gazından gizli ve hassas ısıyı geri kazanır. Bu şekilde, nemi alınmış kurutma havasını geri kazanılmış geri kazanılmış ısı ile ısıtarak enerji verimliliğini arttırır. Diğer geleneksel kurutma yöntemleriyle, bu ısı geri kazanımı atmosferde kaybolacaktır. Bu, düşük sıcaklıklarda kuruma, düşük maliyet ve nemli ortam koşullarında bile çalışmayı sağlar.

EKOTEC kurutucu ısı pompası ile havanın nem ve sıcaklığının yanı sıra ısı geri kazanımının kontrolü vardır. Bu şekilde, bir ısı pompası kurutucusu, daha az enerji kullanırken ve daha az kurutma süresi ile ürün kalitesini iyileştirebilir. Birincil ısı girişi modu olarak konveksiyon kullanan herhangi bir kurutucu, uygun şekilde tasarlanmış bir ısı pompasıyla donatılabilir.

Isı pompası kurutma teknolojisi, daha iyi ürün kalitesi, düşük enerji tüketimi, yüksek performans katsayısı (COP) ve yüksek ısıl verim elde etmek için diğer kurutma teknikleriyle birleştirilmiştir.

Isı pompası ile kurutma, kondenser kurutucuların elektriğinin sadece yarısı veya üçte birini tüketir. Kurutucu ısı pompası, elektrikle ısıtılan konvektif kurutucularla karşılaştırıldığında en düşük işletme maliyetine sahipti.

DİĞER KURUTMA YÖNTEMLERİ

Güneşte ve Solar ile kurutma:

Güneşte kurutma, doğrudan güneş altında kurutulmuş yiyecekleri ifade eder. Güneşte kurutma, yiyecekleri kurutmanın en eski yoludur çünkü doğrudan güneş ışığını ve havanın doğal hareketini, ortamdaki hava sıcaklığını ve bağıl nemi kullanır. Bu işlem yavaştır ve sürekli bakım gerektirir, yiyecekler geceleri örtülmüş böceklerden korunmalı ve yağmurlu dönemlerde kullanılamaz. Bu nedenle, uzun bir kurutma işlemidir, işlemin şartları ve parametreleri kontrol edilemediğinden nihai ürünün kalitesi düşüktür. Bununla birlikte, en ucuz kurutma yöntemidir ve özel ekipman ya da enerji tüketimi maliyetlerine sahip değildir, bu nedenle süreç için uygun hava koşullarına sahip gelişmekte olan ülkeler için uygundur. Kuruma süresi ürün özelliklerine ve kurutma koşullarına bağlıdır, ancak tipik olarak 3 ila 4 gün arasındadır.

Vakumda Kurutma :

Vakumlu kurutma teknolojileri, ısıya duyarlı gıda bileşenlerini korumak için düşük kurutma sıcaklığına ihtiyaç duyulduğunda nemin giderilmesini yoğunlaştırmak için kullanılır. Vakumla kurutma, daha sonra geliştirilecek olan dondurularak kurutmaya benzer, ancak vakumla kurutmada ürün donmaz ve vakum, dondurularak kurutmada olduğu kadar yüksek değildir. Isı transferi bu süreçte radyasyon ve iletimle gerçekleşir. Vakumlu kurutma sistemi, ürünün yerleştirildiği bir vakum odasına, bir ısı kaynağına, vakumun üretilmesi ve korunmasına yönelik bir cihazdan ve gıdadan buharlaştırılan su buharını toplamak için bileşenlerden oluşur. Vakumlu kurutma tekniği balıkları kurutmak için nadiren kullanılır.

   ******************************************************

GIDA, MEYVE VE SEBZE KURUTMA YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

ITEM Doğrudan/Dolaylı

GÜNEŞ IŞIĞI

ODUN ATEŞİ ile KURUTMA ELEKTRİKLİ ISITMA DİZEL MOTOR ISISI EKOTEC Kurutucu Isı Pompası ile

(1)

Verimlilik Çok düşük Düşük Düşük Düşük Yüksek
Sıcaklık (°C) ≤40 10-100 0-100 10-100 10-65
Operasyon Zamanı Gün içinde Any time Any time Any time Any time
Kurutma hava akışı Rüzgara bağlı N/A Fanların hızı üzerinden kontrol N/A Fanların hızı üzerinden kontrol
Nem alma  Hava şartlarına göre Düşük Tam alır Düşük İstenen şekilde
Sıcaklık kontrolü N/A * Hassas Hassas OK İstenen şekilde
Ürün kalitesi Hava şartlarına göre Kötü, odun dumanı etkisi yüzünden İyi Bad, Because of Smoke Very good
Environmentally friendly Evet Hayır Evet Hayır, CO2 emisyonları nedeniyle Evet
Hava koşullarından etkileniyor mu ? Evet Hayır, eğer kurutma operasyonu kapalı alanda ise etkilenmez Hayır, eğer kurutma operasyonu kapalı alanda ise etkilenmez Hayır, eğer kurutma operasyonu kapalı alanda ise etkilenmez Hayır, eğer kurutma operasyonu kapalı alanda ise etkilenmez
İlk sermaye maliyeti Düşük Yüksek Yüksek Yüksek Çok yüksek
Payback period N/A N/A Uzun Uzun Kısa
Maintenance costs Çok düşük Düşük Yüksek Yüksek Yüksek
Uygulama aralığı Sınırlı Sınırlı Geniş Sınırlı Geniş
Operasyon Kontrolü N/A Sınırlı Kontrollü Kontrollü Kontrollü
Gürültü seviyesi Yok Düşük Orta Yüksek Orta
Enerji kaybı seviyesi N/A Yüksek Yüksek Yüksek Düşük

* N/A, not applicable/ Uygulanmaz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir