Gıda Kurutma - Ekotec Yerli Üretim Gıda Kurutma Makineleri

Gıda Kurutma

gıda kurutma

Gıda kurutma, yüzyıllardır uygulanan en eski gıda muhafaza yöntemidir. Kurutma işlemi ile gıdaların içerisinde ki su buharlaştırılarak atılır. Böylelikle küf, bakteri, nem, rutubet, böceklenme gibi oluşumları engeller.

Kurutma yöntemleri ile meyve, sebze, et, balık, tavuk, bitki, ot, evcil hayvan yemi, kuruyemiş gibi aklınıza gelebilecek her türlü gıdayı kurutabilirsiniz. Kurutulmuş gıda üretimi için kurutma yöntemleri arasında başlarda geleneksel yöntemler uygulansa da teknolojinin gelişmesiyle beraber kurutma makinaları tercih edilmektedir. Gıda kurutma makineleri ise oldukça çeşitlidir. Ev tipi gıda kurutma fırını, vakumlu kurutma makinesi, dondurarak kurutma makinesi, mikrodalga, tambur kurutma ve ısı pompası yöntemiyle kurutma makinesi gibi gıda kurutma sistemleri bulunmaktadır.

Ekotec gıda kurutma sistemleri, yenilenebilir enerji kaynaklarından ısı pompası teknolojili gıda kurutma makineleri üretmektedir. Dünyada oldukça bilinen ülkemizde de yeni yeni bilinen bu yöntemdir. Diğer kurutma sistemlerine göre oldukça avantajlıdır.

Isı pompalı gıda kurutma makinelerinin mantığı genel olarak ısı pompalarıyla aynıdır. Daha düşük bir sıcaklıktaki kaynaktan ısıyı alır ve daha yüksek bir sıcaklıkta diğerine aktarır. Burada kullanılan kaynak ise doğada bulunan hava kaynağıdır. Kurutma havasının nemi buharlaştırıcı tarafından alınır ve ısı pompasının kondansatörü tarafından yeniden ısıtılır. Maksimum kurutma sıcaklığı, kullanılan soğutucunun yoğunlaşma sıcaklığı ile belirlenir ve 65°C ye kadar çıkmaktadır.

Evde bireysel kurutma işlemi yapabileceği gibi gıda kurutarak para da kazanabilirsiniz. Endüstriyel gıda kurutma sistemleri ile firmanıza ait gıda kurutma tesisi kurabilirsiniz. Tam teşekküllü meyve sebze kurutma tesisi için birçok ekipman gerekmektedir. Seçme- ayıklama bandı, yıkama ünitesi, soyma makinesi, dilimleme makinesi, gıda kurutma makinesi ve paketleme makinesi meyve kurutma tesisinde olması gereken ekipmanlardır. Ancak yeni kurulmuş bir işletmede ve meyve kurutma işine yeni girecek olanlara önerimiz başlangıç aşamasında ilk olarak kurutma tesisinin en önemli ekipmanı olan gıda kurutma makinesini edinmektir. Diğer ekipmanları meyve ve sebzeleri kurutmaya başladıktan ve kurutulmuş ürünlerin pazarlama yollarını oluşturduktan sonra edinilmesi önerimizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir