Gıda Kurutma | Ekotec Yerli Üretim Gıda Kurutma Makineleri

Gıda Kurutma

gıda kurutma

Gıda kurutma, yüzyıllardır uygulanan en eski gıda muhafaza yöntemidir. Kurutma işlemi ile gıdaların içerisinde ki su buharlaştırılarak atılır. Böylelikle küf, bakteri, nem, rutubet, böceklenme gibi oluşumları engeller.

Kurutma yöntemleri ile meyve, sebze, et, balık, tavuk, bitki, ot, evcil hayvan yemi, kuruyemiş gibi aklınıza gelebilecek her türlü gıdayı kurutabilirsiniz. Kurutulmuş meyve sebze üretimi için kurutma yöntemleri arasında başlarda geleneksel yöntemler uygulansa da teknolojinin gelişmesiyle beraber kurutma makinaları tercih edilmektedir. Gıda kurutma makineleri ise oldukça çeşitlidir. Ev tipi fırın, vakumlu, dondurarak, mikrodalga, tambur ve ısı pompası yöntemiyle kurutma makinesi gibi meyve sebze kurutma sistemleri bulunmaktadır.

Ekotec, yenilenebilir enerji kaynaklarından ısı pompası teknolojili gıda kurutucu makineler üretmektedir. Dünyada oldukça bilinen ülkemizde de yeni yeni bilinen bu yöntemdir. Diğer kurutma sistemlerine göre oldukça avantajlıdır.

Isı pompalı gıda kurutma makinelerinin mantığı genel olarak ısı pompalarıyla aynıdır. Daha düşük bir sıcaklıktaki kaynaktan ısıyı alır ve daha yüksek bir sıcaklıkta diğerine aktarır. Burada kullanılan kaynak ise doğada bulunan hava kaynağıdır. Kurutma havasının nemi buharlaştırıcı tarafından alınır ve ısı pompasının kondansatörü tarafından yeniden ısıtır. Maksimum kurutma sıcaklığı, kullanılan soğutucunun yoğunlaşma sıcaklığı ile belirlenir ve 65°C ye ulaşır.

Evde bireysel kurutma işlemi yapabileceği gibi meyve sebze kurutarak para da kazanabilirsiniz. Endüstriyel gıda kurutma sistemleri ile firmanıza ait gıda kurutma tesisi kurabilirsiniz. Tam teşekküllü meyve sebze kurutma tesisi için birçok ekipman gerekmektedir. Seçme- ayıklama bandı, yıkama ünitesi, soyma makinesi, dilimleme makinesi, meyve sebze kurutucu ısı pompası ve paketleme makinesi meyve kurutma tesisinde olması gereken ekipmanlardır. Ancak yeni kurulmuş bir işletmede veya kurutulmuş meyve sebze işine yeni girecek olanlara önerimiz; başlangıç aşamasında ilk olarak en önemli ekipman olan gıda kurutma makinesini edinerek işe başlanmasıdır. Diğer ekipmanları meyve ve sebzeleri kurutmaya başladıktan ve kurutulmuş ürünlerin pazarlama yollarını oluşturduktan sonra edinilmesi önerimizdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir